تزریق چربی راه نوین برای زیبایی و جوان سازی پوست و مبارزه با پیری

تزریق چربی

جاذبه، نور خورشید و حرکات عضلات صورت مانند خندیدن، جویدن و اخم کردن در طول سالها تاثیرات خود را در صورت نشان خواهند داد. بافتهای زیرین که باعث می‌شوند پوست جوان به نظر برسد از بین رفته و باعث شده تا خط خنده و لبخند، چروک دور چشم (چروک‌های پنجه کلاغی) و چین و چروک در محل حرکات عضلات ایجاد شوند.

تزریق چربی با نام پیوند اتولوگ چربی یا تزریق میکرولیپو نیز شناخته می‌شود. این روش شامل خارج کردن سلولهای چربی از شکم، ران‌ها، باسن یا قسمت های دیگر بدن فرد متقاضی و تزریق آن زیر پوست صورت می‌باشد. معمولاً از چربی برای پر کردن افتادگی گونه، پر کردن خطوط لبخند بین بینی و دهان، ترمیم افتادگی یا تورفتگی پوست، کاهش خطوط پیشانی و افزایش حجم لب ها استفاده می‌شود.

برای بهره‌مندی از این خدمات و رزرو وقت با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

تزریق چربی


تزریق چربیتزریق چربی با نام پیوند اتولوگ چربی یا تزریق میکرولیپو نیز شناخته می‌شود. این روش شامل خارج کردن سلولهای چربی از شکم، ران‌ها، باسن یا قسمت های دیگر بدن فرد متقاضی و تزریق آن زیر پوست صورت می‌باشد. معمولاً از چربی برای پر کردن افتادگی گونه، پر کردن خطوط لبخند بین بینی و دهان، ترمیم افتادگی یا تورفتگی پوست، کاهش خطوط پیشانی و افزایش حجم لب ها استفاده می‌شود. نتیجه تزریق چربی تنها به صورت محدود نمی‌شود. ماهیت متنوع عمل زیبایی تزریق چربی باعث می‌شود تا فرد متقاضی گزینه‌های گوناگونی در ارتباط با نحوه انجام تزریق پیش رو داشته باشد. معمولاً بیشتر افراد از تزریق چربی در قسمت های دست، صورت، سینه و باسن استفاده می‌کنند. البته از تزریق چربی برای قسمتهای ران و لگن، ساق پا نیز استفاده می‌شود.

چربی مورد استفاده برای تزریق از کدام قسمتهای بدن گرفته می‌شود؟ 


چربی مورد استفاده برای تزریق از ناحیه گردن یا شکم گرفته می‌شود. در ارتباط با چربی شکمی، شکاف کوچکی در حدود  5/0 اینچ در قسمت ناف ایجاد شده تا از این قسمت بتوان کانولا (لوله مخصوص مکنده) را وارد بدن کرد. در ارتباط با چربی گردنی، شکاف کوچکی در حدود 5/0 اینچ مستقیماً پشت هر لاله گوش ایجاد می‌شود و شکاف دیگری نیز زیر چانه ایجاد می‌شود . این شکاف ها به سرعت‌ ترمیم شده و زخم مختصری به جای می‌گذارند. چنانچه تزریق چربی همراه با لیفت صورت انجام شود، چربی از ناحیه گردن گرفته می‌شود. برای اطلاع از مراحل تزریق چربی در کلینیک سیب سرخ این مقاله را بخوانید.

از تزریق چربی برای ترمیم چه قسمتهایی از صورت استفاده می‌شود؟ 


با استفاده از تزریق چربی می‌توان چین و چروک های پیشانی یا بین ابروها را رفع کرده و همچنین فضای خالی زیر چشمها را پر کرد. با استفاده از تزریق چربی می‌توان قسمتهای اطراف بینی، ناحیه بین لب بالا و بینی، خط فک و شقیقه را نیز بهبود بخشید. تزریق چربی همچنین می‌تواند زخمها، قسمت‌های گود افتاده و فرورفتگی و هر قسمتی در صورت و گردن که چربی‌اش را از دست داده را ترمیم کند. بعضی از بخش های صورت جهت بهبود طولانی‌مدت تنها به یک بار تزریق چربی نیاز داشته و برخی از قسمتهای دیگر به بیش از یکبار تزریق چربی جهت ترمیم نیاز دارند.

چه کسانی بهترین کاندیدا برای تزریق چربی هستند؟ 


تزریق چربی به صورت می‌تواند علائم ناشی از سالخوردگی مانند خطوط لبخند، خطوط اخم، خطوط گوشه لب، چین و چروک و فضای خالی در صورت (مثل زیر چشمها یا زیر استخوان گونه) را ترمیم کند. همچنین به کمک تزریق چربی می‌توان نازک بودن لب، زخم و یا تورفتگی ناشی از زخم را نیز ترمیم کرد. افرادی که خواهان یک یا چند مورد از موارد ذکر شده هستند، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستند.

به طور کلی کاندیداهای تزریق چربی عبارتند از :

  • بزرگسالانی که تمایل به کاهش یا حذف چین و چروک، خط اخم و لبخند، خطوط گوشه لب یا افتادگی صورت دارند کاندیدای مناسب برای تزریق چربی هستند. افراد جوانتر برای تزریق چربی در بعضی از قسمتهای ذکر شده مناسب هستند.
  • تزریق چربی همچنین در بیمارانی که دچار لیپوآتروفی (از دست دادن لایه چربی موجود در گونه و خط فک) هستند نیز امکانپذیر است. تزریق چربی می‌تواند قسمتهای تورفته و گود را پر کرده و به صورت ظاهری زیبا ببخشد.
  • افرادی که در صورت خود دارای مشکلاتی هستند که در موارد بالا ذکر نشده نیز بایستی با متخصص پوست یا جراح زیبایی مشورت کرده تا بررسی شود که آیا تزریق چربی به تنهایی با همراه با درمانهای دیگر برای رفع مشکلات آنها مناسب می‌باشد یا خیر.
  • در روش تزریق چربی اتولوگ هیچ محدودیت و خطری در ارتباط با آلرژی وجود ندارد. اگرچه در اولین جلسه معاینه شما بایستی تمامی موارد مربوط به سابقه پزشکی و عادات خود مانند استعمال دخانیات ، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، قرص‌های ضدبارداری یا مکملهای غذایی را با جراحی زیبایی یا متخصص پوست مطرح کرده تا او بتواند در مورد اینکه شما کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستید یا خیر تصمیم‌گیری کند.

مزایای تزریق چربی


مهم‌ترین مزیت تزریق چربی اینست که این چربی متعلق به بدن خود شماست و می‌توان آن را در هر قسمتی از بدن که دارای بافت نرم بوده و یا حجمش را از دست داده استفاده کرد. تزریق چربی نه تنها برای بهبود نواقص ظاهری ناشی از سال خوردگی استفاده می‌شود بلکه در تمامی قسمت های بدن که دارای نقص در بافت نرم باشد نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. از تزریق چربی در موارد زیر استفاده می‌شود:

 *       رفع چین و چروکهای عمیق صورت

*       پر کردن قسمتهای فرورفته و گود صورت

*      افزایش حجم لبها و گونه‌ها

*      بهبود ظاهری و زیبایی صورت

*      ترمیم بافت سینه، باسن، بازوها و…

نحوه انجام تزریق چربی 


پس از تمیز کردن و بی‌حس کردن قسمتهای دهنده (donor) و گیرنده (recipient)، چربی با استفاده از یک سرنگ یا کانولا (ابزار مخصوص کشیدن چربی) که به ابزار مکنده متصل است کشیده می‌شود. سپس این چربی بوسیله سوزن به ناحیه گیرنده تزریق می‌شود. گاهی از چسب زخم در ناحیه تزریق استفاده می‌شود. تزریق بیش از حد چربی جهت جذب چربی در چند هفته پس از درمان ضروری است. هنگامی که از چربی برای پر کردن تورفتگی گونه یا ترمیم قسمتهای مختلف صورت استفاده می‌شود، این تزریق بیش از حد ممکن است باعث شود تا صورت به طور موقتی باد کرده یا متورم به نظر بیاید. تزریق چربی شامل سه مرحله خارج کردن چربی، خالص کردن این چربی و سپس تزریق سلول های چربی در ناحیه مورد نظر است. نتیجه تزریق چربی معمولاً فوراً پس از عمل تزریق قابل مشاهده بوده و ممکن است ماهها یا سالها دوام داشته و یا حتی دائمی باشد.

مرحله 1 : خارج کردن چربی 

در این مرحله چربی اضافی از ناحیه دهنده (donor) برداشته می‌شود و این ناحیه می‌تواند شکم، باسن، اطراف لگن و ران، و حتی بخشهایی از فک تحتانی (غبغب) باشد. جهت جمع‌آوری سلول های سالم چربی در حد امکان، تنها بایستی از مکنده با قابلیت کشیدن مقدار کم چربی استفاده ‌شود. این سلول های چربی با استفاده از سوزن بسیار ظریف زیرپوستی یا کانولای مخصوص که جهت کاهش آسیب به سلول های چربی طراحی شده است، خارج می‌شوند.

مرحله2 : خالص کردن و پاکسازی سلول‌های چربی

پس از اینکه مقدار کافی از چربی جمع‌آوری شد، این چربی جهت جداسازی سلولهای چربی از مایعات، در سانتریفیوژ تفکیک می‌شود. سلول‌های آسیب‌دیده نیز جدا خواهند شد. تنها از سلول های چربی سالم برای تزریق چربی استفاده می‌شود.

مرحله 3 : تزریق مجدد چربی

سلول‌های چربی در ناحیه گیرنده در صورت تزریق می‌شوند. برای این کار پزشک از قبل قسمتهایی که برای تزریق چربی در نظر گرفته شده‌اند را مشخص کرده تا بتواند فرم جدید به صورت داده و ایرادها را برطرف کند. پزشک با استفاده از سرنگ زیرپوستی سلول های چربی را در عمق مورد نظر تزریق کرده تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

پس از تزریق چربی چه اقداماتی را بایست انجام داد؟ 


چنانچه بخش وسیعی از صورت‌ترمیم شده باشد، پزشک به شما توصیه کرده تا فعالیتهای خود را به طور موقتی به تعویق بیاندازید. اگرچه بسیاری از افراد قادر هستند که فوراً پس از تزریق به فعالیت های خود ادامه دهند. امکان دارد مقداری ورم، کبودی یا قرمزی در قسمت دهنده و گیرنده مشاهده شود. شدت این نشانه‌ها به اندازه و محل‌ترمیم بستگی دارد. معمولاً بایستی در حدود 48 ساعت در نور خورشید قرار نگیرید تا قرمزی و کبودی برطرف شود. می‌توانید از آرایش و ضدآفتاب برای پنهان کردن این موارد استفاده کنید. امکان دارد ورم در قسمت گیرنده برای چند هفته ادامه پیدا کند، خصوصاً اگر که‌ترمیم در بخش وسیعی از صورت انجام شده باشد.

مقایسه تزریق چربی با فیلر (پرکننده) پوستی 


مهم‌ترین تفاوت تزریق چربی با دیگر انواع پرکننده‌های پوستی اینست که در تزریق چربی از مواد خارج از بدن استفاده نمی‌شود. این مطلب خصوصاً برای افرادی که به موادی مانند کلاژن حساسیت دارند مناسب است. تفاوت عمده دیگر بین تزریق چربی و پرکننده‌های پوستی، دوام حجم ناشی از تزریق چربی می‌باشد. معمولاً تاثیرات تزریق چربی می‌تواند از چندین ماه تا چندین سال دوام داشته باشد. در برخی از موارد، تاثیرات دائمی می‌باشند. در حالیکه پرکننده‌هایی مانند رستیلن که حاوی اسید هیالورونیک هستند، با گذشت چند ماه از بین می‌روند و نیاز به جلسات درمانی اضافی دارند. پرکننده‌های باف نرم، مانند فیلرهای پوستی و محصولات قابل تزریق می‌توانند خطوط و چین و چروک را پر کرده و به طور موقتی ظاهری زیباتر و جوانتر را ارائه دهند. این فیلرها با تزریق زیر پوست، چین و چروکها و قسمتهایی از صورت که دچار افتادگی شده‌اند را پر می‌کنند. همچنین این مواد باعث افزایش حجم لبها و گونه‌ها می‌شوند. پرکننده‌های قابل تزریق را می‌توان به تنهایی یا همراه با روشهای درمانی دیگر مانند لیزردرمانی یا لیفت صورت استفاده کرد.

تزریق چربی چند بار بایستی تمدید شود؟


دوام تزریق چربی از فردی تا فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد گزارش داده‌اند که نتیجه بیش از یک سال یا حتی بیشتر دوام دارد، درحالیکه اکثر افراد می‌گویند که حداقل نیمی از نتیجه درمان بین 3 تا 6 ماه از بین می‌رود. درنتیجه امکان دارد که تمدید تزریق ضروری باشد. پزشک به شما راهنمایی خواهد کرد که برای حفظ نتیجه در درمانهای مکرر چه اقداماتی بایستی انجام دهید. همچنین پزشک تعیین خواهد کرد که به چند جلسه تزریق برای دستیابی به بهترین نتیجه نیاز است.

معمولاً تزریق چربی چقدر دوام دارد؟ 


تعیین زمان دوام تزریق چربی را نمی‌توان با قاطعیت تشخیص داد. با گذشت چند ماه یا چند سال، بخشی از چربی تزریق شده بوسیله بدن جذب خواهد شد. مقداری از حجم اصلی (در حدود یک سوم) در محل خود باقی خواهد ماند. روش‌های نوینی در تزریق چربی در حال ارائه هستند و نتیجه درمان در بسیاری از آنها دوام بیشتری دارد.

خطرات تزریق چربی


خطرات این روش درمانی در کمترین حد ممکن می‌باشد. ممکن است درد و ورم ایجاد شود، ولی این علائم همیشگی نیستند. هر فردی قبل از انجام تزریق چربی بایستی تمامی معایب و مزایای این روش درمانی را بررسی کند.

هزینه تزریق چربی 


تزریق به روش میکرولیپو به عواملی مانند مقدار چربی و میزان ترمیم مورد نیاز، محل اقامت جراح یا متخصص پوست و تعرفه مخصوص هر پزشک بستگی دارد.

سؤالات رایج در مورد تزریق چربی

خیر. این روش برای لبها و خطوط خنده کمترین تأثیر را دارد. گاهی برای حجم‌دهی به لبها به چند جلسه تزریق نیاز است. تزریق چربی در دیگر قسمتهای بدن و صورت تأثیر مطلوبی داشته و در یک جلسه نتیجه رضایتبخشی ارائه خواهد شد.

مقدار چربی به بدن هر شخص بستگی دارد.چنانچه بدن شما دارای مقدار زیادی چربی می‌باشد، چربی مورد نیاز موجود بوده و معمولاً از ران و باسن یا شکم گرفته می‌شود. چنانچه بدن شما دارای مقدار زیادی چربی نباشد، این چربی بایستی از قسمتهای مختلف گرفته شود و بهتر است برای این کار وزن فرد اضافه شود.

خیر. چربی نرم و غیر فیبروزی گرفته شده از قسمت مرکزی شکم بهترین نتیجه را خواهد داشت. بخش‌هایی از بدن که قبلاً چربی آن گرفته شده و دارای زخم می‌باشند مناسب نیستند.

بله، معمولاً حدود 80 درصد چربی باقی خواهد ماند.

زمان این روش بستگی به محل برداشت و محل تزریق چربی دارد. چنانچه این قسمت مانند لب کوچک باشد، امکان دارد تزریق یک ساعت زمان ببرد. چنانچه محل درمان مانند باسن بزرگ باشد، تزریق معمولاً بین چهار تا پنج ساعت طول می‌کشد.

زمان بهبودی بستگی به محلی دارد که چربی از آن گرفته شده و همچنین بستگی به محل و اندازه‌ای دارد که تزریق در آن انجام می‌شود. در تزریق چربی به لبها، زمان بهبود خیلی سریع بوده و تنها برای چند روز یا چند هفته لب ها ورم کرده به نظر می‌رسند. در تزریق چربی به باسن بیشتر افراد پس از دو روز می‌توانند پیاده‌روی کرده و به تدریج به فعالیت های عادی روزانه بازگردند. هیچ ورم غیر طبیعی نیز وجود نخواهد داشت. افراد بایستی پس از تزریق چربی به باسن به مدت یک یا دو هفته از نشستن روی باسن خود خودداری کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *