جراحی زیبایی لیفت ابرو: عمل باز یا آندوسکوپ، کدام را انتخاب می‌کنید؟

لیفت ابرو

با گذشت زمان، عواملی مانند شیوه زندگی، محیط و حتی نوع ژنتیک به ظهور نشانه‌های مختلف پیری بر روی ابرو و پیشانی کمک می‌کنند. بعضی از رایج‌ترین علائم پیری عبارتند از چین و چروک‌های روی پیشانی، فرو رفتگی و خطوط بین ابروها، افتادگی ابرو و پلک‌های فوقانی و از دست دادن قوس طبیعی ابروها. خوشبختانه، لیفت ابرو (که همچنین به عنوان لیفت پیشانی شناخته می‌شود) اغلب می‌تواند یک راه حل عالی برای به حداقل رساندن نگرانی‌ها در خصوص زیبایی شناختی و بازگرداندن ظاهری جوان و شاداب باشد.

درمان جراحی یا غیر جراحی؟


درمان جراحی یا غیر جراحی

تفاوت بین لیفت ابروی جراحی و غیر جراحی در زیر نشان داده شده است.

لیفت ابروی غیر جراحی برای افرادی که نشانه‌های خفیف پیری دارند مانند خطوط جزئی، چین و چروک در پیشانی و بین ابرو مناسب است. با استفاده از ترکیبی سفارشی از بوتاکس و دیگر درمان‌های تزریقی، متخصصان جراح پلاستیک می‌توانند پوست را در ناحیه پیشانی و ابرو برای ایجاد ظاهری زیباتر صاف کنند. اما با توجه به ماهیت غیر جراحی این روش، نتایج دائمی نیستند، بنابراین درمان مجدد ممکن است برای حفظ نتیجه مطلوب ضروری باشد.

لیفت ابروی جراحی معمولاً برای زنان و مردانی بهتر است که دارای خطوط متوسط تا شدید، چین و چروک و نیز هر درجه از افتادگی ابرو هستند. بر اساس تصمیم بیمار، عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی با استفاده از تکنیک باز معمول یا روش آندوسکوپی کمتر تهاجمی انجام می‌شود. هر دو روش برای از بین بردن چروک‌ها و لیفت خط ابرو از طریق از بین بردن و یا سفت کردن پوست اضافی و ساختارهای زیرین پیشانی طراحی شده‌اند. هرچند عمل جراحی لیفت ابرو نیاز به برش دارد، هر زخم باقی مانده باید به خوبی ترمیم و در خط موی سر به خوبی پنهان شود. نتایج به دست آمده معمولاً طولانی هستند.

درباره جراحی لیفت ابرو چقدر می دانید؟

یک لیفت ابرو که همچنین به عنوان لیفت پیشانی یا جوان سازی پیشانی شناخته شده است، یک روش جراحی زیبایی برای بهبود ظاهر پیشانی، ابرو و ناحیه اطراف چشم است. در طول لیفت ابرو، بافت نرم و پوست پیشانی و ابرو لیفت می‌شود. اگر در قسمت پیشانی یا بین چشمانتان چین و چروک دارید یا دچار افتادگی ابرو هستید، می‌توانید روش لیفت ابرو را برای از بین بردن این نقص انتخاب نمایید. لیفت ابرو ممکن است موجب افزایش اعتماد به نفس در شما گردد. لیفت ابرو را می‌توان به تنهایی و یا همراه با سایر روش‌های درمانی صورت، مانند جراحی پلک (بلفاروپلاستی) و یا لیفت صورت انجام داد.

به چه دلایلی می‌توانید جراحی لیفت ابرو را انتخاب کنید؟


جراحی لیفت ابرو

پیری به طور معمول باعث ایجاد خطوط در پیشانی و بین چشم‌ها می‌شود. همانطور که پوست و بافت‌های نرم آسیب می‌بینند و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند، فاصله بین ابرو و مژه نیز کوتاه می‌شود. ترکیب ابروهای افتاده و چروک‌های عمیق می‌تواند ظاهر شما را خسته، عصبانی یا ناراحت نشان دهد. لیفت ابرو می‌تواند خطوط صورت را نرم و لطیف کند، ابروها را بالا ببرد و حالتی نرم‌تر و ظریف‌تر را در صورت شما ایجاد کند. شما ممکن است در صورت داشتن شرایط زیر لیفت ابرو را مد نظر قرار دهید:

 • چین و چروک در پیشانی یا در بخش بالایی روی پل بینی و بین چشمهایتان
 • چین و چروک‌های عمودی بین ابروها
 • افتادگی ابرو که موجب افتادگی پلک‌های فوقانی نیز می‌شود

برای جراحی آماده شوید


در ابتدا، شما با یک متخصص جراح پلاستیک در مورد لیفت ابرو صحبت می‌کنید. در طول اولین جلسهٔ ملاقات شما، متخصص جراح پلاستیک احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • سابقه پزشکی شما را مرور خواهد کرد: برای پاسخگویی به سؤالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته آمادگی داشته باشید. در مورد هر نوع دارویی که مصرف کرده‌اید یا در حال مصرف آن هستید و همچنین هر عمل جراحی دیگری صحبت کنید. اگر به هر نوع دارویی آلرژی دارید، به پزشک خود بگویید.
 • معاینه فیزیکی: برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک قسمت‌های مختلف صورت شما را با چشمان باز و بسته بازبینی و اندازه گیری می‌کند. پزشک ممکن است برای ثبت سابقهٔ پزشکی شما عکس بگیرد.
 • در مورد انتظارات خود توضیح دهید: توضیح دهید که چرا شما می‌خواهید لیفت ابرو را انجام دهید و از انتظارات خود در خصوص ظاهر دلخواه صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که مزایا و خطرات لیفت ابرو را درک می‌کنید.

قبل از لیفت ابرو شما نیز ممکن است به انجام مواد زیر نیاز داشته باشید:

 • سیگار کشیدن را متوقف کنید: سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند روند بهبود را کند نماید. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر آسیب به بافت را نیز افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، پزشک شما توصیه می‌کند قبل از عمل جراحی و در هنگام بهبودی سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • از مصرف بعضی داروها اجتناب کنید: به احتمال زیاد لازم است از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی که می‌توانند احتمال خونریزی را افزایش دهند، پرهیز کنید.
 • فردی را جهت کمک به همراه داشته باشید: پس از اینکه بیمارستان را ترک کردید، برای رفتن به خانه برنامه ریزی کنید و حداقل برای اولین شب پس از انجام لیفت ابرو فردی را همراه داشته باشید.

جراحی لیفت ابرو چگونه انجام می‌شود؟


چگونگی جراحی لیفت ابرولیفت ابرو بسته به نتایج مورد نظر شما متفاوت است. روش خاصی که متخصص جراح پلاستیک شما انتخاب می‌کند محل برش‌ها و زخم‌های ناشی از آن را تعیین خواهد کرد. عمل جراحی لیفت ابرو معمولاً حدود دو ساعت طول می‌کشد. پزشک شما ممکن است از یکی از روش‌های زیر استفاده کند:

متخصص جراح چندین برش کوچک را پشت خط موی شما ایجاد می‌کند. سپس یک لوله نازک با یک چراغ و یک دوربین کوچک که در انتهای آن (اندوسکوپ) نصب شده است را از طریق یکی از برش‌ها برای مشاهده عضلات و بافت زیرین وارد می‌کند. با استفاده از وسیله‌ای که توسط یک برش دیگر وارد می‌شود، متخصص جراح بافت پیشانی را برداشته و آن را با بخیه، پیچ‌های کوچک یا روش دیگری در محل ثابت می‌کند. سپس برش‌های شما با بخیه یا کلیپ‌های کوچک بسته می‌شوند.

متخصص جراح در بالای خط موی شما در بالای سر، از یک گوش به گوش دیگر برشی را ایجاد می‌کند. سپس متخصص جراح پیشانی شما را به موقعیت جدید لیفت می‌کند، با پوست سری که در مقابل برش قرار دارد و پوست پشت آن را همپوشانی می‌کند. سپس پوست سری که بخش دیگر را همپوشانی کرده است، برداشته می‌شود و پوست سر باقی مانده بخیه می‌شود. این روش به طور معمول در افرادی که دارای موی سر بلند یا موهای نازک هستند و یا احتمالاً موهای خود را از دست می‌دهند، انجام نمی‌شود.

متخصص جراح برشی را بین قسمت بالای پیشانی و ابتدای خط مو ایجاد می‌کند. سپس مقدار کمی از پوست و بافت را از بالای پیشانی به جای فرق سر بر می‌دارد. در نتیجه، خط مو به عقب کشیده نخواهد شد. این روش می‌تواند بهبودی چشمگیر در چروک‌های افقی را داشته باشد. اگر فردی دارای عقب رفتگی زیاد در خط رویش مو است، از لیفت ابروی خط مو استفاده می‌شود. با این حال، بسته به بهبودی، ممکن است جای زخم در خط مو قابل مشاهده باشد.

آن چه باید درباره بعد از جراحی بدانید


پس از یک لیفت ابرو، پانسمانی ممکن است روی پیشانی شما قرار داده شود و سر نیز باند پیچی شود تا تورم به حداقل برسد. یک لوله کوچک ممکن است در امتداد محل برش قرار داده شود تا هرگونه خون یا مایع اضافی را تخلیه کند. پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی در مورد چگونگی مراقبت از برش‌ها به شما ارائه می‌دهد. در چند روز اول پس از انجام لیفت ابرو موارد زیر را انجام دهید:

 • سر خود را بالا قرار دهید و داروهای ضد درد تجویز شده توسط پزشک خود را استفاده نمایید
 • برای تسکین تورم، کمپرس سرد را اعمال کنید
 • از وارد شدن فشار یا حرکت بیش از حد به محل برش‌ها جلوگیری نمایید

با بهبود یافتن برش‌ها، ممکن است خارش و بی حسی داشته باشید که احتمالاً در طول زمان کاهش می‌یابد. اگر برش‌های شما بانداژ شده است، پزشک شما احتمالاً آنها را ظرف مدت یک تا سه روز بر می‌دارد. بخیه‌ها معمولاً در طی هفت تا 10 روز پس از عمل جراحی برداشته می‌شوند. از پزشک خود بپرسید که آیا می‌توانید فعالیت‌های روزمره، مانند شستن و خشک کردن موها و حمام کردن را انجام دهید یا خیر. به یاد داشته باشید که تورم ممکن است چند هفته طول بکشد. خطوط برش در طول زمان محو خواهند شد. شما می‌توانید از آرایش استفاده کنید تا هر کبودی طولانی مدت را پنهان کنید. پس از انجام لیفت ابرو، در صورت بروز موارد زیر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم

نتایج جراحی


نتایج جراحی

با بالا بردن بافت نرم و پوست پیشانی و ابرو، یک لیفت ابرو می‌تواند به صورت شما ظاهری جوان‌تر را ارائه دهد. به خاطر داشته باشید که نتایج بالینی حاصل از لیفت ابرو دائمی نیستند. با افزایش سن ممکن است پوست صورت مجدداً دچار افتادگی شود. آسیب ناشی از خورشید نیز می‌تواند موجب افزایش نشانه‌های پیری در پوست شما شود.

خطرات احتمالی جراحی بالا کشیدن ابرو


لیفت ابرو خطرات مختلفی دارد، از جمله:

 • زخم: ممکن است بعد از انجام لیفت ابرو جای زخم مشخص باشد.
 • تغییرات در حس پوست: لیفت ابرو که شامل برش پشت خط موی شماست (لیفت ابروی کرونال) باعث ایجاد بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه پوست سر می‌شود.
 • نامتقارن به نظر رسیدن موقعیت ابروها: لیفت ابرو می‌تواند عدم تقارن را ایجاد کند، به گونه‌ای که یک یا هر دو ابرو بیش از حد بالا به نظر خواهند رسید. با این حال، نامتقارن بودن معمولاً در طول فرآیند بهبودی از بین می‌رود. مشکلات قرار گیری ابروها سا شکل آن‌ها را می‌توان از طریق یک عمل جراحی اضافی درمان کرد.
 • مشکلات مو: لیفت ابرو می‌تواند باعث ریزش مو یا بالا رفتن خط مو در محل برش شود. اگر مشکل ریزش مو به تنهایی از بین نرفت، می‌توان آن را با برداشتن اسکار یا پیوند مو درمان کرد.

مانند هر گونه عمل جراحی عمده دیگر، لیفت ابرو خطر ابتلا به خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به دنبال خواهد داشت.

هزینه جراحی لیفت ابرو به چه عواملی وابسته است؟


مانند هر عمل زیبایی دیگر، هزینه‌های این جراحی نیز به عوامل مختلفی وابسته است از جمله تجربه و مهارت پزشک، نوع عمل، تعرفه‌های پزشکی در محل زندگی شما و مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی. برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها بهتر است با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *