درمان پف چشم بدون جراحی با بوتاکس، پرکننده ها و تغییر سبک زندگی

درمان پف چشم بدون جراحی با بوتاکس، پرکننده ها و تغییر سبک زندگی

پف یا ورم اطراف چشم‌های ممکن‌است ناشی از احتباس آب، استرس، آلرژی، تب یونجه، تغییرات هورمونی، مصرف الکل و مصرف زیاد سدیم باشد. البته گریه هم می‌تواند یکی از علل پف‌کردن چشم باشد زیرا غدد اطراف پلک‌ها که اشک را تولیدمی‌کنند، بدلیل فعالیت زیاد ملتهب‌می‌شوند. پرواز و کمبود خواب از دیگر عوامل این معضل محسوب‌می‌شوند. جراحی زیبایی بلفاروپلاستی یا همان لیفت چشم، روشی درازمدت برای رفع نشانه‌های محسوس خستگی و بازگرداندن ظاهری آرام‌تر به ناحیه چشم است اما هرکسی زمان، پول یا تمایل به زیر تیغ‌ جراحی رفتن را ندارد لذا در این موارد توصیه‌ می‌شود که از راه‌حل‌هایی با کمترین تهاجم بهره‌ بگیرید.

بدون جراحی پف زیر چشم را درمان‌کنید


بدون جراحی پف زیر چشم را درمان‌کنید

روش‌های غیرجراحی برای از بین ‌بردن سیاهی و پف دور چشم عبارتند از:

استفاده از فیلرهای تزریقی

تزریق فیلرها و یا همان پرکننده‌های حاوی اسید هیالورونیک از قبیل ژوویدرم، رستالین و همچنین بیلوتیرو در زمانیکه چشمان فرد نیاز به لیفت به روش غیرجراحی دارند، می‌تواند بسیار کارساز باشد. برای رفع خطوط و چین‌و‌چروک، گودی زیر چشم و سیاهی اطراف آن می‌توان از انواع مختلفی از پرکننده‌ها استفاده‌کرد. اکنون که فرمولاسیون‌هایی خاصی برای مسائل و قسمت‌های مختلفی ابداع‌شده است، می‌توان جوانسازی چشم به کمک تزریق ژل و پرکنند‌ه‌ها را ،در راستای کسب نتایج طبیعی‌تر، به‌طور کاملی منحصر به هر فرد تنظیم‌کرد که در در این صورت بهبودی این معضل می‌تواند تا یکسال و یا حتی بیشتر ادامه‌ یابد. کیفیت پرکننده‌های تزریقی جدید روز به روز بهتر و بهتر می‌شود. تفاوت بین این پرکننده‌ها در ثبات، قابلیت حجم‌دهی (یا بالاکشیدن) و طول عمر آنها است. برخی از این پرکننده‌ها در درمان خطوط و چین‌ و‌ چروک پوست از ثبات و پایداری کمی‌ برخوردا هستند این در حالیست که برخی دیگر از آنها قوی و گلوبولوار بوده و حجم و لیفت قابل‌ توجهی به پوست‌ می‌دهند. انتخاب محصول به قسمت تحت‌درمان بیمار و نتایج مدنظر وی بستگی دارد.

بوتاکس

یکی دیگر از روش‌های بسیار موثر برای کاهش خطوط و چین‌ و‌ چروک‌های ظریف که هنگام چپ‌چپ نگاه‌کردن یا لبخند زدن ظاهر می‌شوند، استفاده از بوتاکس زیبایی یا دیسپورت و زئومین است. تنها این سه مورد نوروکسین هستند که موفق به کسب تاییدیه  FDA در بازار شده‌اند. این درمان‌های تزریقی موجب کاهش انقباض عضلات شده و منجر به بروز چین وچروک‌های قابل‌مشاهده ناشی از بیان‌های صورت می‌شوند. نتایج حاصل از استفاده از این داروها به مدت سه تا چهار ماه ماندگار است یعنی تا زمانیکه به تدریج جنبش عضلانی بازگردد. همچنین از این داروها می‌توان برای رفع شیارهای بین ابروها و خطوط افقی موجود در پیشانی نیز استفاده‌کرد و یا حتی در لیفت ابروها نیز کاربرد دارند. به حداقل‌ رساندن حرکات عضلانی در یک‌ سوم فوقانی صورت می‌تواند اثر ضدپیری شگرفی  بر روی اطراف چشم داشته‌ باشد و به مانع بروز چروک‌های صورت شود.

درمان با چشم‌بند

در گذشته و البته قبل از وجود Contour Rx Lids by Design عمل جراحی تنها راه حل درمان پلک‌های افتاده بود. این چسب‌های یکبار مصرف بلافاصله از طریق پنهان‌ کردن و بالا نگه‌داشتن پوست اضافی، ظاهر چشم را بهبود بخشیده و باعث بازگشت چشمانی شاداب و جوان خواهند شد. این چسب‌ها که از دارای درجه پزشکی و بدون لاتکس و مواد آلرژیک هستند، در شش سایز و همچنین بسته‌بندی متنوع جهت مقابله با درجه‌های مختلف افتادگی پلک در بازار عرضه‌می‌شوند. در هنگام استفاده از این مواد بر روی پلک‌ها، می‌توانید از آرایش چشم به صورت دلخواه استفاده‌کنید هرچند توصیه‌می‌شود که ابتدا از این چسب‌ها استفاده‌کنید. استفاده از این مواد نیازمند کمی تمرین است تا بتوان به‌درستی از آن استفاده‌کرد اما به محض اینکه طریقه استفاده از آن را فرا گرفتید از دیدن تاثیرات آن شگفت‌زده خواهید شد.

روشهای خانگی و بدون هزینه برای رفع پف چشم

روشهای خانگی و بدون هزینه برای رفع پف چشم

علاوه بر جراحی زیبایی بلفاروپلاستی و سایر روش‌های درمانی پزشکی و زیبایی، با متدهای ساده‌ی خانگی و تغییراتی در سبک‌زندگی نیز می‌توان پف زیر چشم‌ها را رفع‌نمود. این روش‌ها عبارتند از:

پف دور چشم ناشی از تجمع مایعات در بافت اطراف چشم است و مانند سایر انواع ورم‌ها می‌توان آن را با استفاده از کمپرس سرد کاهش‌داد. حلقه‌های خرشده‌ی خیار دارای اندازه و فرم مناسبی برای چشمان هستند و اسید آسکوربیک آنها به‌طرز موثر باعث کاهش پف دور چشم می‌شود. به پشت دراز‌بکشید و حلقه‌های خیار را روی پلک‌های بسته خود به‌مدت ۱۵ دقیقه قراردهید تا زمانی که این حلقه‌ها گرم‌شوند.

 • اگر امکان دسترسی به خیار را ندارید برای اینکار می‌توانید چندین کیسه چای را مرطوب‌کرده و آنها را بمدت 15 دقیقه در فریزر بگذارید. سپس به پشت درازکشیده و آنها را به‌مدت 15 دقیقه بر روی چشمان خود قراردهید. علاوه بر قدرت خنک‌کنندگی، کافئین موجود در چای سیاه نیز می‌تواند باعث محدودشدن جریان خون شده و در نتیجه منجر به کاهش تورم شود.
 • جهت جلوگیری از بروز آشفتگی و درهم برهمی می‌توانید از قاشق ‌چای‌خوری نیز استفاده‌کنید. بدین منظور می‌توانید دو قاشق چای‌خوری فلزی را در یخچال قراردهید تا سرد شوند. سپس آنها را بصورت روزانه به پشت بر روی چشمان خود بگذارید.

استفاده از سیب‌زمینی برای رفع پف دور چشم

گفته‌می‌شود که سیب‌زمینی خواص رطوبت طبیعی دارد. برای رفع پف دور چشمان می‌توانید از سیب‌زمینی استفاده‌کنید. بدین منظور:

 • سیب‌زمینی خام را پوست‌بکنید و آن را نصف‌کنید. نیمه‌های سیب‌زمینی را بمدت ۱۰ دقیقه بر روی چشمان خود بگذارید. سیب‌زمینی باعث خنک‌شدن چشمان شده و ورم دور آن را کاهش‌می‌دهد.
 • برای اینکار می‌توانید از سیب‌زمینی رنده‌شده نیز استفاده‌کرد. سیب‌زمینی رنده‌شده را به‌مدت ۱۵ دقیقه بر روی چشمان خود بگذارید سپس صورت خود را بشویید.

ورزش‌کنید

ورزش‌کردن گردش خون را بهبود‌‌بخشیده و باعث حرکت مایعات داخل بدن می‌شود و از انباشت آنها جلوگیری‌می‌کند. در صورتی که وقت کافی دارید به انجام ورزش‌های همچون دو، یوگا یا صرفا پیاده‌روی سریع بپردازید.

به‌اندازه کافی بخوابید

اگر در تمام طول روز دارای چشمان پف‌کرده هستید ممکن‌است دلیل آن ناشی از کم‌خوابی بدخوابی شما باشد. پف‌ زیر چشم یکی از نشانه‌های رایج کمبود خواب است.سعی‌کنید هر شب 7-8 ساعت خواب کافی داشته‌باشید.

آلرژی خود را درمان‌کنید

غالبا پف دور چشمان ناشی از آلرژی است که باعث التهاب صورت و نهایتا تجمع آب در آن قسمت می‌شود. شاید با درمان‌کردن آلرژی فصلی خود از طریق داروهای خوب آلرژی بتوان شاهد تفاوت بزرگی بود.

 • مصرف داروی بدون نسخه را امتحان‌کنید و یا از پزشک بخواهید آن را برای شما تجویزکند.
 • از عاری‌بودن محیط خانه از گرد و غبار، پوست خز حیوانات و سایر آلرژن‌ها اطمینان حاصل‌کنید. فیلترهای روی سیستم گرمایشی خود را تغییر‌دهید و لباسهای خود را بطور مکرر بشویید.

رژیم‌غذایی خود را تغییردهید

آیا بطور مکرر تمایل به خوردن شام شور دارید؟ خوردن شام شور یکی از علل بزرگ پف‌کردن دور چشم است، چراکه نمک باعث احتباس آب در صورت می‌شود. اگر تقریبا هر شب با مصرف مقدار زیادی نمک به تختواب می­روید بهتر است که بدانید اینکار باعث کش‌آمدن پوست اطراف چشمان و نهایتا بر اثر پرشدن از مایع، افتادگی پوست در این نواحی می‌شود. رعایت نکات زیر باعث کم‌شدن این تغییرات در پوست می‌شود:

 • از نمک کمتری در آشپزی استفاده‌کنید. سعی‌کنید میزان نمکی مصرفی خود را به نصف کاهش‌دهید و در مراحل بعدی، در صورت امکان، این میزان را کمتر نیز کنید.
 • زیاد بیرون غذانخورید زیراشما قادر به کنترل میزان نمکی مصرفی در غذاهای تهیه‌شده در رستوران‌ها نیستید و معمولا این میزان بیشتر از آنچیزیاست که شما فکرش را می‌کنید.
 • از خوردن غذاهای شور مانند چیپس، آجیل شور، برنج، سوپ کنسرو‌شده، غذاهای سرخ شده و سایر غذاهای دارای سدیم زیاد اجتناب‌کنید.
 • از موز و کشمش بعنوان میان‌وعده استفاده‌کنید زیرا این مواد باعث کم‌شدن احتباس مایع در بدن می‌شود.
 • از آب کلم یا قره‌قاط استفاده‌کنید. هر دوی این مواد پیشاب‌آور بوده و به تخلیه برخی مایعات اضافی بدن کمک‌می‌کند. از کافئین به‌عنوان دیورتیک یا پیشاب‌آور استفاده‌نکنید زیرا مصرف کافئین می‌تواند باعث بروز اختلالاتی در خواب شما شده و منجر به بازگشت پف دور چشمان شود.

به‌هنگام خواب، قسمت سر خود را مرتفع‌تر کنید

معمولا در زمان بیداری پف‌‌کردن در اطراف چشم رخ‌نمی‌دهد. یکی از توجیهات این ادعا این است که زمانی که بمدت چندین ساعت در وضعیت افقی دراز‌می‌کشید و سپس بلند‌می‌شوید، مایعی که در زیر چشمان فرد آرام‌گرفته بود به‌ یکدفعه به وسیله جاذبه به سمت پایین کشیده‌می‌شود. برای کاهش پف دور چشم می‌توانید از بالشی اضافی به هنگام خوابیدن استفاده‌کنید تا مایع موجود به هنگام بیدارشدن شما تا حد زیادی به سمت پایین کشیده‌نشود.

 • اگر عادت دارید که بر روی شکم بخوابید، سعی‌کنید وضعیت‌ خوابیدن خود را تغییر داده و به پشت بخوابید. افرادی که بر روی شکم‌ می خوابند بیشتر دچار پف در اطراف چشم می‌شوند زیرا این وضعیت باعث انباشت‌شدن مایع می‌شود.
 • اگر به‌ پهلو می‌خوابید شاید شاهد این باشید که یکی از چشمانتان بیشتر از دیگری دچار پف شده‌است. برای همین بهتر است که سعی‌کنید هرزگاهی از پهلویی به پهلوی دیگر بخوابید و یا به پشت بخوابید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *