درمان چین و چروک دور لب با پیلینگ شیمیایی برای رفع علائم افزایش سن

درمان چین و چروک دور لب با پیلینگ شیمیایی برای رفع علائم افزایش سن

چین و چروک‌های عمودی در اطراف دهان نشانه معمول پیری است. این خطوط ناخوشایند، شما را چندین سال پیرتر نشان می‌دهد، باعث می‌شود که رژلب، زیبایی چندانی روی لب نداشته باشد، و باعث ناراحتی زیادی برای فرد خواهد شد. پیلینگ شیمیایی (chemical peels) می‌تواند کمک کند تا کیفیت پوست اطراف دهان را ترمیم و جوانسازی کرده و ظاهری صاف‌تر و جوان‌تر داشته باشید. با اینکه می‌توانید این خطوط را با آرایش تا حدی بپوشانید ، اما تنها تا حدی می‌تواند بهتر شود، و چین و چروک و خط دور لب همیشه قابل رویت باقی می‌مانند. و این زمانی است که لایه برداری شیمیایی (chemical peels)  با فرمولاسیون خاص می‌تواند به شما کمک کند تا پوست صورت صاف‌تر ، با بافت هموار و جوانتر داشته باشید و بطرز چشمگیری ظاهر چین وچروک اطراف دهان را کاهش می دهد.

انواع مختلف چین و چروک اطراف دهان


سه نوع مختلف خطوط اطراف دهان وجود دارد، که شامل خط لبخند، خطوط ماریونت و خطوط عمودی دور لب است:

خط لبخند

خطوط لبخند از گوشه پایین بینی تا دو طرف دهان کشیده می‌شود. این خطوط به دلیل شل شدن رباط‌های اطراف دهان ایجاد شده و باعث می‌شود که پوست به آرامی دچار افتادگی شود.

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت که در گوشه‌های لب ظاهر می‌شوند و می‌توانند باعث شوند که ظاهر شما ناراحت به نظر برسد، چرا که این خطوط منجر به پایین افتادن گوشه‌های لب می‌شود. خطوط ماریونت اغلب به دلیل شکسته شدن کلاژن پوست ایجاد شده و منجر به شل شدن و چین و چروک اطراف دهان می‌شود.

خطوط عمودی دور لب

خطوط ماریونت به عنوان خطوط افراد سیگاری‌ نیز شناخته می‌شود. این نوع از خط دور لب شایع‌ترین چین و چروک دور دهان هستند که عمدتاً به دلیل حرکات لب ایجاد می‌شوند، با این وجود، آنها می‌توانند با سیگار کشیدن بدتر شوند، از این رو خطوط سیگاری‌ نامیده می‌شود.

علت چین و چروک اطراف دهان چیست؟


چین و چروک اطراف دهان می‌تواند به علت عوامل مختلف مانند سن، جنسیت، ژنتیک ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و حتی رژیم‌های زیبایی ایجاد شود.

روند ساده سن یکی از علت‌های اصلی و اجتناب‌ناپذیر چین و چروک اطراف دهان است. همچنان که سن شما بالا می‌رود، متوجه می‌شوید که خطوط و چین و چروک‌هایی روی پیشانی، زیر چشم، بین ابروها و اطراف دهان ظاهر می‌شود. به دلیل ساختار پوست در اطراف دهان، زنان بیشتر مستعد ایجاد چین و چروک در این ناحیه هستند.

عوامل سبک زندگی مانند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و سیگار کشیدن، می‌تواند احتمال بروز خط دور لب و چین و چروک‌های اطراف دهان را افزایش دهد.سیگار کشیدن به شدت احتمال بروز زود هنگام چین و چروک‌های اطراف دهان را بیشتر می‌کند که به دلیل افزایش حرکات عضله در مقایسه با افراد غیر سیگاری است. همچنین بوسیدن بیش از حد نیز می‌تواند منجر به ایجاد زود هنگام خط دور لب و دهان شود.

وقتی جوان‌تر به نظر برسید، حس بهتری خواهید داشت


پزشکان تلاش می‌کنند تا به بیماران قدرت دهند، اعتماد به نفس آنها را باز گردانده و با درمان‌های آرایشی زیبایی آنها را جوانتر کنند که این درمان‌ها شامل پیلینگ شیمیایی است. اولین قدم در برنامه ریزی برای پیلینگ شیمیایی این است که به متخصص پوست ماهر اجازه دهید تا پوست شما را بررسی کرده تا نوع لایه برداری که بهترین بهبودی را برای شما به همراه دارد، تعیین کند.

سرعتی که سن شما روند پیری را دنبال می‌کند بستگی به ترکیب ژنتیک شما دارد. خوشبختانه تکنولوژی زیبایی مدرن این امکان را فراهم می‌کند تا چیزی را که طبیعت به شما داده، بهبود بخشد، و می‌تواند کمک کند تا پوست صورت شما به مدت طولانی تری جوانتر و شاداب‌تر به نظر برسد- بدون اینکه تحت جراحی‌های تهاجمی قرار بگیرید.

پیری پوست: کاهش ظاهر خط دور لب


همچنان که پوست پیر می‌شود، کلاژن کمتر و کمتری تولید می‌شود. همچنان که ساختار حمایتی رشته‌های کلاژن کاهش می‌یابد، پوست قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. حسن پیلینگ شیمیایی این است که این روش درمانی روند بازسازی طبیعی پوست را تحریک کرده و هنگامی که این روند درمانی کامل می‌شود، لایه تازه‌ای از پوست آشکار می‌شود. پس از انجام صحیح لایه برداری شیمیایی، پوست با طراوت و تازه شما کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

لایه برداری پوست به روش شیمیایی برای رفع چین و چروک دور دهان


کیفیت پوست شما منحصر به فرد است. ضروری است که فرمول مناسب برای لایه برداری بکار گرفته شود تا ظاهر خط دور لب بهبود یابد. این فرمول برای لایه برداری لایه فوقانی پوست، ظاهر شدن پوست سالم‌تر ، جوان‌تر و سفت‌تر بکار می‌رود. رشد سلول‌ جدید پوست در لایه زیرین درم شروع شده و با تحریک روند بازسازی بدن، پوست را جوانسازی می‌کند.

چه فرمول لایه برداری برای پوست شما مناسب است؟

فقط با یک جلسه مشاوره شخصی و ارزیابی می‌توان به این سؤال پاسخ داد. پزشک بر فراهم کردن مؤثرترین درمان برای طیف وسیعی از نقص‌های صورت مانند چین و چروک‌های دور لب تمرکز می‌کند. چندین نوع درجه بندی پزشکی پیلینگ شیمیایی وجود دارد که عبارت‌‌اند از :

  • ملایم: یک فرمول ملایم با آلفا هیدورکسی اسید – اسیدی که بطور طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و غذاهای دیگر یافت می‌شود. برای پیری ملایم صورت، می‌توانید با اضافه کردن درمان منظم با لایه برداری شیمیایی ملایم، ظاهر شاداب‌تر و جوان‌تری داشته باشید و پیشرفت خط دور لب را کاهش دهید.
  • متوسط: یک لایه برداری متوسط می‌تواند هر از چند سال اعمال شود. ترکیبات فعال در این پیلینگ شیمیایی تری کلرواستیک اسید است که یک اسید لایه بردار بسیار قوی صورت است .این ترکیبات در غلظت‌های مختلف وجود دارد تا نتایج دلخواه را در کاهش ظاهر خطوط عمودی دور لب فراهم کند.
  • عمیق: یک لایه برداری عمیق به ندرت استفاده می‌شود. این پیلینگ شامل بکار گیری ماده‌ای به فنول است که لایه فوقانی پوست صورت را برداشته، از این رو پوست جدید ظاهر می‌شود. این درمان نیاز به دو هفته دوره بهبودی دارد تا پوست صورت ترمیم شود.

انجام پیلینگ شیمیایی چه حسی دارد؟


بیماران بیان کرده‌اند که در طول مدتی که ترکیب مخصوص پیلینگ روی پوست قرار دارد، کمی سوزش را احساس کرده‌اند. لایه برداری عمیق ممکن است دردناک‌تر باشد، از این رو بیمارانی که این درمان را انجام می‌دهند، برای راحتی بیشتر در طول درمان، تحت بیهوشی قرار می‌گیرند.

بهبودی پس از پیلینگ شیمیایی برای درمان چین و چروک اطراف دهان چه مدت طول می‌کشد؟


دوران بهبودی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است وبستگی به قدرت فرمول پیلینگ شیمیایی دارد. برای یک پیلینگ شیمیایی عمیق، بهبودی کامل حدود سه هفته طول می‌کشد. در پیلینگ متوسط، دو هفته زمان لازم است تا پوست جدید آشکار شود. در یک لایه برداری سطحی پوست شما باید در طول هفت روز بهبود یابد. لایه فوقانی پوست پس از پیلینگ شیمیایی می‌ریزد و معمولاً قرمز می‌شود. در تمام انواع پیلینگ شیمیایی شما این امکان را دارید که پس از گذشت یک دوره خاص از لوازم آرایش استفاده کنید.

سؤالات متداول درباره پیلینگ شیمیایی برای درمان خطوط دور لب


چند مورد از رایج ترین سؤالاتی که در این زمینه مطرح می شود عبارت اند از:

یک لایه برداری شیمیایی باید بخشی از رژیم زیبایی شما باشد، زیرا پیلینگ به شما کمک می‌کند تا جوانی پوست خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید و می‌تواند ظاهر چین و چروک اطراف دهان را از بین ببرد. یک پیلینگ متوسط یا عمیق برای صاف کردن خطوط دور لب را نمی‌توانید بکرات استفاده کنید، عمدتاً تنها هر از چند سال امکان انجام آن وجود دارد.

پوسته پوسته شدن معمولاً حدود سه تا پنج روز طول می‌کشد، که به قدرت فرمولاسیون مورد استفاده در پیلینگ بستگی دارد.  این پوسته ‌ها خفیف و ورقه ورقه است و می‌تواند با کمک محصولات مرطوب کننده برطرف شود. صورت خود را با استفاده از یک پاک کننده تمیز نگه دارید و از قرار گرفتن درمعرض نور خورشید خودداری کنید.   اگر تصمیم دارید از خانه خارج شوید، لازم است که از ضدآفتاب استفاده کنید. کارشناسان پوست محصولاتی را که برای مراقبت از پوست در دوران بهبودی مؤثرتر هستند،  به شما توصیه می‌کنند. از انجام ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تنفس شدید شود، به مدت چند روز پرهیز کنید.

اولین قدم ارزیابی عمق چین و چروکی است که در اطراف لب شما وجود دارد. درمان  برای شما مشخص شده و در برخی بیماران ترکیبی از درمان‌ها ممکن است بیشترین بهبودی را در ظاهر چین و چروک عمیق اطراف لب ایجاد کند.

لازم است که هر لایه برداری شیمیایی پزشکی به دقت تحت نظارت متخصص پزشکی ماهر با گواهینامه انجام جراحی زیبایی انجام شود. درک کامل از نوع پوست ، ساختار پوست و واکنش بالقوه می‌تواند تفاوت فاحشی در موفقیت درمان ایجاد کند. به این دلیل که پوست یک اندام پیچیده است، هر لایه برداری شیمیایی باید به دقت و با کمک یک پزشک ماهر و با تجربه زیاد در تکنیک‌های جوانسازی صورت  انجام شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *