رفع چروک صورت و جوانسازی با تکنیک های مدرن سلامی دوباره به جوانی

رفع-چروک-صورت-و-جوانسازی

چین و چروک یکی از شکایات شایع پوستی است که به دلیل فرآیند طبیعی پیرشدن، شیوه زندگی، رژیم غذایی یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود. چین و چروک بیشتر در چهره به صورت خطوط افقی زیر خط رویش مو و روی پیشانی و به صورت خطوط عمودی بین دو ابرو مشاهده می‌شود، هم در زنان و هم مردان دیده می‌شود و به فرد ظاهری پیر می‌دهد به ویژه اگر تعداد زیادی از آنها روی صورت وجود داشته باشند. درمان‌های زیادی مانند جراحی پلاستیک یا درمان‌های بدون تجویز پزشک برای درمان چین و چروک وجود دارد.

 

درحالیکه خلاص شدن کامل از دست چین و چروک ممکن است امکانپذیر نباشد (به ویژه موارد عمیق) قطعا می‌توان احتمال ایجاد آن را به حداقل رساند. از طریق پیروی از یک شیوه زندگی سالم و استفاده از درمان‌های موثر فرد می‌تواند تا حد زیادی ایجاد چین و چروک‌های عمیق پوستی را کاهش دهد.

شمابرای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث ایجاد چین و چروک می‌شود؟


عواملی که باعث تشدید چین و چروک می‌شوند شامل:

  • سیگار کشیدن
  • نوع پوست (افراد با پوست روشن و چشم‌های آبی بیشتر در معرض آسیب ناشی از نور خورشید هستند).
  • مسائل ارثی(در برخی خانواده‌ها افراد چین و چروک بیشتری دارند).
  • قرار گرفتن در معرض خورشید

درمان‌های بالینی چین و چروک


درمان‌های-بالینی-چین-و-چروک

چندین روش برای به حداقل رساندن احتمال ایجاد چین و چروک و حتی از بین بردن آنها وجود دارد.

رتینوئید‌ها

رتینوئید‌ها

در میان درمان‌های پزشکی این روش تاکنون موثرترین و اثبات شده‌ترین روش بهبود علائم ناشی از پیری مانند رنگدانه‌ بندی ناهمگون، زبری و چین و چروک بوده‌است. در ابتدای درمان  این داروها باعث ایجاد قرمزی و پوسته پوسته شدن می‌شوند. اگرچه این اتفاق می‌تواند ناخوشایند باشد اما بهبودی زمانی مشاهده می‌شود که کار لایه‌برداری به اتمام می‌رسد. داروهای موضعی مبتنی بر ویتامین A  رتینوئیدها نامیده می‌شوند (پرکاربردترین ترکیبات ضد پیری که بیش از سایر داروها مورد مطالعه قرار گرفته‌اند) می‌تواند خطوط و چروک‌های ریز را با افزایش تولید کلاژن کاهش می‌دهند. رتینوئیدها همچنین تولید سلول‌های خونی جدید در پوست را افزایش می‌دهند که این باعث بهتر شدن رنگ پوست می‌شود. مزایای دیگر شامل محو کردن لکه‌های پیری و نرم کردن قسمت‌های خشک پوست هستند. اگرچه 6-3 ماه استفاده منظم لازم است تا در چین و چروک‌ها بهبود ایجاد شود و گرفتن بهترین نتیجه 12-6 ماه زمان می‌برد.

آلفا هیدروکسی اسیدها(AHA)

آلفا-هیدروکسی-اسیدها

آلفا-هیدروکسی اسیدها یا اصطلاحا اسیدهای میوه شامل اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک هستند. ترکیبات حاوی این اسیدها کاملا بی خطر بوده و تنها کمی سوزش خفیف و موقتی ایجاد می‌کنند. اگرچه بهبودی ناشی از مصرف این ترکیبات نسبتا نامحسوس است. آلفا هیدروکسی اسیدها به آرامی چسب بین سلولی را حل کرده و باعث می‌شوند پوست پیر سلول به اپیدرم بچسبد. نتیجه اینکه خارجی‌ترین لایه پوست درخشان‌تر و لطیف‌تر به نظر می‌رسد. آلفا-هیدروکسی اسیدها همچنین تولید الاستین و کلاژن پشتیبان پوست را تحریک می‌کنند. برخی متخصصین پوست بر این عقیده‌اند که آلفا هیدروکسی اسیدها توانایی حفظ رطوبت را در پوست بالا برده و باعث می‌شود بافت نرمی و استحکام خود را حفظ کند.

معایب: آلفا هیدروکسی اسیدها پوست را به شدت به نور خورشید حساس می‌کنند. چنانچه از کرم ضدآفتاب استفاده نکنید در واقع ممکن است خطر بروز چین و چروک افزایش پیدا کند! همچنین آلفا هیدروکسی اسیدها گاهی باعث سوزش و قرمزی می‌شوند.

 میکرودرم ابریژن

میکرودرم-ابریژن

درم ابریژن (پوست سایی) و درماپلانینگ به تجدیدکردن لایه خارجی پوست از طریق یک روش سایش کنترل شده کمک می‌کنند. این نوع درمان باعث محو شدن لبه‌های برجسته بی‌نظمی‌های موجود در سطح پوست شده و به پوست ظاهری صاف‌تر می‌دهد. درم ابریژن بیش از همه برای بهبود ظاهر پوست صورت که به علت زخم ناشی از تصادف یا جراحی قبلی دچار اسکار شده یا از بین بردن چین و چروک‌های ظریف صورت به کار می‌رود. درم ابریژن همچنین برای برداشتن کراتوزها که توده‌های پیش سرطانی هستند استفاده می‌شود. درماپلانینگ نیز به برای درمان اسکارهای عمیق ناشی از آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم درم ابریژن و هم درماپلانینگ می‌توانند در نواحی کوچک روی پوست یا روی سطح کل صورت انجام شوند. این دو روش می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های دیگر مانند کشیدن پوست صورت، برداشتن یا اصلاح اسکار یا لایه‌برداری از طریق مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جوانسازی پوست با ليزر

جوانسازی-پوست-با-ليزر

در جوانسازی پوست با ليزر با استفاده از لیزر دی اکسید کربن ایجاد چین و چروک را تا بیش از دو سال پس از درمان تا 45 درصد کاهش می‌دهد. دی‌اکسیدکربن باعث تبخیر مولکول‌های آب داخل و خارج سلول می‌شود که نتیجه آن تخریب بافت‌‌های اطراف است. پاسخ طبیعی پوست به این آسیب تولید بیشتر کلاژن و در نهایت کاهش ایجاد چین و چروک است. عوارض جانبی این درمان پیشرفته شامل آکنه، تیره شدن پوست و عفونت کوتاه‌مدت است. اما 13 درصد کسانی که تحت عمل جوانسازی پوست با ليزر قرار می‌گیرند روشن شدگی پایدار پوست را تجربه می‌کنند. علاوه بر تغییرات ساختاری، فرآیند بهبودی اغلب منجر به تغییر در رنگدانه‌‌ها می‌شود. این تغییرات رنگدانه پوست زمانی که بیمار تمایل دارد لکه‌های تیره ناشی از نور خورشید از بین برود ممکن است مطلوب و قابل قبول باشد. اما از طرف دیگر می‌تواند یک اثر جانبی مشکل‌ساز نیز باشد.

اولتراسوند درمانی

اولتراسوند-درمانی

درمان اولتراسوند که با نام تجاری Ultherapy هم شناخته می‌شود با فرستادن انرژی فراصوت متمرکز زیر سطح پوست برای تحریک سنتز کلاژن ایجاد چین و چروک را کاهش می‌دهد. کلاژن نوعی پروتئین طبیعی است که باعث ثبات، استحکام و کشسانی  پوست می‌شود. درمان اولتراسوند معمولا برای پیشانی، گردن و زیر چانه به کار می‌رود. درمان به صورت غیرجراحی است و در مطب پزشک انجام می‌شود. پزشکی که این کار را انجام می‌دهد ابتدا سرتاسر پوست فرد را تمیز می‌کند. در مرحله بعد مقداری ژل اولتراسوند در محل مالیده می‌شود و دسته دستگاه روی پوست قرار داده می‌شود. انرژی متمرکز فراصوت در عمق‌های از پیش تعیین شده در بافت زیر سطح پوست رها می‌شود و به این ترتیب تولید کلاژن را تحریک می‌کند. امواج اولتراسوند از سطح پوست عبور کرده و بافت عمیق پوست یعنی جایی که کلاژن قرار دارد را هدف می‌گیرد. طی این کار که ممکن است بسته به نواحی تحت درمان 60-30 دقیقه طول کشد با آزاد شدن انرژی فراصوت بیمار سطوح متفاوتی از درد و ناراحتی را تجربه می‌کند. این درد تنها در هنگام اعمال انرژی فراصوت قابل احساس است.

عمل زیبایی بوتاکس

عمل-زیبایی-بوتاکس

بوتاکس سمی است که توسط باکتری بوتولیسم ساخته می‌شود و در مقاصد پزشکی مختلفی چون کاهش چین و چروک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استفاده از بوتاکس پزشک بوتاکس را داخل عضلات صورت تزریق می‌کند. در درمان با بوتاکس انواع چین و چروک مانند خطوط پنجه کلاغی در گوشه چشم‌ها و خط اخم بین ابروها  کاهش می‌یابد. اگرچه خطوط اطراف دهان معمولا با تزریق بوتاکس درمان نمی‌شوند. چین و چروک‌ها پس از گذشت 6-3 ماه دوباره برمی‌گردند و در این زمان مجددا باید تزریق دیگری انجام شود. سوال این است که  درمان با بوتاکس می‌تواند برای شما مناسب باشد یا خیر. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که درمان با بوتاکس به سلامت پوست شما کمکی نمی‌کند بلکه تنها چین و چروک را کاهش می‌دهد. پزشک به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که آیا از بوتاکس برای درمان چین و چروک خود استفاده کنید یا خیر.

تزریق ژل

تزریق-ژل

ژل‌ها یا پرکننده‌ها برای درمان و حذف موقت چین وچروک موثر هستند. ژل‌ها با پرکردن نواحی چروک شده پوست باعث می‌شوند پوست صاف‌تر و نرم‌تر به نظر برسد. تزریق ژل می‌تواند کاربردهای دیگری مانند شکل دادن به لب‌ها و پرکردن اسکارها نیز داشته باشد.

انتقال چربی

 در روش انتقال چربی، چربی از ناحیه‌ای از بدن برداشته شده، تمیز و فیلتر می‌شود سپس در بخش دیگری از بدن برای درمان و رفع چین و چروک تزریق می‌شود. در این روش از ماده‌ای از بدن خود فرد استفاده می‌شود که بیخطر و سازگار با بدن است.

جراحی پلاستیک

جراحی-پلاستیک

به منظور جوان‌تر نشان دادن چهره از جراحی پلاستیک برای حذف چین و چروک استفاده می‌شود. چنانچه این کار با مهارت انجام شود می‌تواند نسبتا موفقیت‎‌آمیز باشد. اگرچه تغییرات اعمال شده دائمی نیستند و بیمار ممکن است با گذشت زمان نیاز به جراحی دیگری داشته باشد. در روش معمول فلاپ های پوست در ناحیه اطراف گوش‌ها باز می‌شود و از این طریق پوست گونه‌ها و فک کشیده می‌شود. در حال حاضر این کار می‌تواند با زدن برش‌هایی در  خط رویش مو یا کنار آن انجام شود که در نتیجه این کار دیگر اسکارها قابل مشاهده نیستند. ناحیه پلک‌ها و ابرو نیز ممکن است در جراحی اولیه تحت عمل قرار گیرند. به این کار جراحی پلاستیک یا  لیفت صورت گفته می‌شود.

پیروی کردن از یک رژیم پوستی مناسب


پیروی-کردن-از-یک-رژیم-پوستی-مناسب

از یک کرم ضدآفتاب وسیع الطیف ( UVB وUVA) با SPF حداقل 30 استفاده کنید. نیازی نیست از کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالاتر از 50 استفاده کنید. حتی در صورتی که هوا آفتابی نیست باز هم از ضد آفتاب استفاده کنید.  اگر پوست شما سبزه است به این معنا نیست که شما در برابر اشعه خورشید محافظت می‌شوید. پس همیشه درهر شرایطی از ضدآفتاب استفاده کنید. استفاده از کرم ضدآفتاب نه تنها از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند بلکه خطر بروز سرطان‌های پوستی را هم کاهش می‌دهد. حداقل هر دو ساعت یک بار کرم ضدآفتاب خود را تجدید کنید.

هر روز صورت خود را بشویید

هر-روز-صورت-خود-را-بشویید-(

پزشکان توصیه می‌کنند صورت خود را دوبار در روز و البته نه بیشتر بشویید. شستن بیش از حد صورت باعث می‌شود رطوبت و روغن‌های طبیعی پوست از بین بروند و چروک‎‌ها عمیق‌تر شوند. حتی ممکن است باعث شود چروک‌های جدیدی ایجاد شود. حتی اگر پوست شما چرب است بیش از دوبار در روز صورت خود را نشویید چرا که این کار باعث  تحریک پوست می‌شود و اگر اکنه داشته باشید می‌تواند منجر به ایجاد جوش‌های بیشتر شود. افراد با پوست بالغ (40 سال و بالاتر) می‌توانند صورت خود را با یک پاک کننده هر شب بشویند و فقط صبح‌ها صورت خود را با آب سرد شستشو دهند.

پس از شستن صورت خود از یک تونراستفاده کنید

پس-از-شستن-صورت-خود-از-یک-تونراستفاده-کنید

بعد از شستشوی صورت استفاده از یک تونر روی پوست می‌تواند به تنظیم pH پوست وسالم‌تر به نظر رسیدن آن کمک کند. از استفاده از تونرهای حاوی الکل اجتناب کنید چراکه باعث خشک شدن پوست می‌شوند.

از یک مرطوب کننده با کیفیت برای کاهش چین و چروک استفاده کنید

از-یک-مرطوب-کننده-با-کیفیت-برای-کاهش-چین-و-چروک-استفاده-کنید

تعداد زیادی از مرطوب کننده‌ها حاوی موادی هستند که با ایجاد چروک مقابله می‌کنند. دو بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید یک بار پس از شستشوی صورت خود در صبح و یک بار پس از شستشوی صورت خود در شب. شواهد اندکی مبنی بر متفاوت بودن کرم‌های روز و شب وجود دارد. اگرچه برخی ترکیبات در مرطوب‌کننده‌ها مانند رتینول که به عنوان یک ضد چروک بسیار موثر شناخته می‌شود بوسیله نور خورشید غیرفعال می‌شوند.

از یک کرم دور چشم با کیفیت استفاده کنید

از-یک-کرم-دور-چشم-با-کیفیت-استفاده-کنید

پوست اطراف چشم از سایر قسمت‌های صورت متفاوت است. نازک‌تر و حساس‌تر است و سریع‌تر دچار پژمردگی و چین و چروک می‌شود. به همین دلیل استفاده از یک کرم دور چشم به همراه مرطوب‌کننده صورت مفید است. از کرم‌های دور چشمی استفاده کنید که حاوی کلاژن، ویتامین C ، پپتیدها و یا رتینول باشند.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید

از-قرار-گرفتن-در-معرض-نور-خورشید-اجتناب-کنید

چنانچه ناچارید در زیر نور خورشید بیرون بروید از پوشش‌های محافظتی مناسب استفاده کنید: عینک آفتابی بزنید، کلاه بپوشید و از یک کرم ضدآفتاب با SPF 30 حداقل 30 استفاده کنید. از بیرون رفتن از ساعت 10 صبح تا 3 عصر خودداری کنید چرا که اشعه‌های خورشید در این ساعات بیشترین شدت را دارند.

سیگار نکشید

سیگار-نکشید

چنانچه سیگار می‌کشید در اینجا دلیل دیگری برای ترک آن وجود دارد: تعداد بسیاری از مطالعات تایید کرده‌اند که کشیدن سیگار باعث پیر شدن پوست می‌شود. سیگار کشیدن باعث می‌شود آنزیمی آزاد شود که کلاژن و الاستین را تجزیه می‌کند. همانطور که پیش از این گفته شد این دو ماده برای جوان به نظر رسیدن پوست مهم هستند.

از مصرف الکل خودداری کنید

از-مصرف-الکل-خودداری-کنید

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند به عروق خونی پوست و کبد صدمه بزند. آسیب به کبد می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در پوست شود.

مقادیر کافی آب بنوشید

زمانی‌که بدن شما دچار کمبود آب است چروک‎‌ها عمیق‌تر به نظر می‌رسند. مصرف کافی آب باعث می‌شود پوست جوان‌تر به نظر برسد. چنانچه مطمئن نیستید چقدر آب باید بنوشید وزن خود را بر حسب پوند بر دو تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار  آبی است که شما باید هر روز بنوشید. یک خانم 150 پوندی باید هر روز 75 اونس آب بنوشد. اگر ورزش می‌کنید یا در جایی با آب و هوای گرم زندگی می‎‌کنید (به عبارت دیگر زیاد عرق می‌کنید) باید مصرف آب خود را افزایش دهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *