رفع گودی و تیرگی زیر چشم با تزریق ژل از طریق حجم دادن دور چشم

گودی زیر چشم

گودی زیر چشم معمولاً بر این دلالت دارد که پوست زیر هر دو چشم تیره‌تر شده است. این تیرگی با کبودی ناشی از آسیب‌دیدگی و قرمزی و تورم ناشی از عفونت که فقط اطراف یک چشم دیده می‌شوند تفاوت دارد. اگر تغییر رنگ و تورم فقط زیر یک چشم دیده شود به مرور زمان تشدید شود باید به پزشک مراجعه کنید. اگر شما به دنبال روشی پایدار و فراتر از ساترها و کرم‌های بدون نیاز به نسخه پزشک برای رفع تیرگی اطراف چشم خود هستید توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید. بسته به علت ایجاد تیرگی زیر چشم؛ ممکن است پزشک برای شما کرم یا ترکیبی از اقدامات درمانی برای رفع یا کاهش این تیرگی‌ها تجویز نماید. لیزر درمانی یا لایه‌برداری شیمیایی نیز در برخی موارد مفید است. گودی‌های زیر چشم که سبب ایجاد سایه می‌شوند را می‌توان به کمک تزریق ژل‌های پوستی و انجام عمل جراحی برای درمان پلک‌های پف‌کرده برطرف کرد.

 علت گود شدن و تیرگی زیر چشم چیست؟


علت گود شدن و تیرگی زیر چشم

خستگی، شایع‌ترین دلیل تیرگی اطراف چشم و گودی زیر چشم است. گاهی اوقات، تیرگی اطراف چشم فقط سایه پلک‌های پف‌کرده است و در برخی موارد نیز این تیرگی به دلیل ایجاد گودی زیر چشم در اثر فرایند طبیعی افزایش سن دیده می‌شود.

برخی از علل شایعی که باعث تیرگی زیر چشم می‌شوند عبارتند از:

 • آلرژی
 • درماتیت آتوپیک (اگزما)
 • درماتیت تماسی
 • تب یونجه (رینیت آلرژیک)
 • عوامل ارثی
 • اختلالات مربوط به رنگدانه ها که می‌تواند برای آفریقایی‌ها یا آسیایی‌ها نگران‌کننده باشد.
 • قرار گرفتن در معرض خورشید که باعث افزایش تولید ملانین در بدن می‌شود. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می‌دهد.
 • نازک شدن پوست و کاهش چربی و کلاژن که به دلیل افزایش سن ایجاد می‌شوند باعث می‌شوند که رنگ عروق خونی زیر چشم آبی مایل به قرمز شده و در زیر چشم‌ها بیشتر جلب توجه کنند.

تزریق ژل‌های پوستی برای رفع تیرگی اطراف چشم


تزریق ژل‌های پوستی برای رفع تیرگی اطراف چشم

با افزایش حجم قسمت بالای گونه‌ها می‌توان گودی‌ها را پر کرده و این کانتور منفی را از بین برد. با استفاده از این روش می‌توان تیرگی اطراف چشم و گودی زیر چشم را برطرف کرده و ظاهر خسته صورت را اصلاح کرد.

به هر حال، پر کردن این قسمت‌های به وسیله ژل‌های تزریقی دشوارترین نوع پر کردن زیر پوست است. این کاری نیست که یک پزشک بی‌تجربه یا ناوارد یا یک پرستار بتواند انجام دهد. باید برای انجام این کار با دقت یک پزشک انتخاب کنید. به دلیل نازک شدن بافت‌ها و پوست، این قسمت به شدت مستعد خونریزی و کبودی شدید است که می‌تواند باعث تورم اطراف چشم شود. اگر این کار به درستی انجام شده و ژل‌های پوستی به درستی تزریق شوند، نتایج بسیار عالی به دنبال خواهد داشت.

سؤالات رایج


برخی از سؤالات رایج درباره تزریق ژل زیر چشم برای درمان تیرگی و گودی زیر چشم عبارت‌اند از:

در بسیاری از موارد و به خصوص در افرادی که بیش از 40 سال دارند، این کاهش حجم در زیر چشم می‌تواند تا قسمت میانی صورت نیز گسترش یافته و حتی تا گونه‌ها ادامه یابد. این کاهش حجم عمومی در قسمت میانی صورت با افزایش سن کاملاً عادی است و باعث می‌شود که فرد “ناراحت”، “خسته” و “کسل” به نظر برسد. این کاهش ساختاری حجم ناشی از افزایش سن کاملاً متفاوت از چین و چروک‌هایی است که به دلیل افزایش سن ظاهر می‌شوند. برای این نوع افزایش سن ساختاری، اقدامات درمانی بر جبران کاهش حجم تمرکز دارد (گاهی اوقات به آن لیفت حجمی صورت گفته می‌شود) و هر چه گودی اطراف چشم بیشتر باشد برای جبران آن باید از فیلر بیشتری استفاده شود (متأسفانه هزینه‌ها هم افزایش می‌یابد). اگر نیاز به افزایش چشمگیر حجم وجود داشته باشد باید روش‌های جایگزین دیگر مانند تزریق چربی را نیز مورد توجه قرار داد.

معمولاً نتایج حاصل از تزریق ژل بین 12 تا 18 ماه باقی می‌ماند و در بسیاری از موارد ممکن است این اثر بیش از 2 سال هم دوام داشته باشد. پزشکان هنوز نمی‌دانند چرا دوام اثر تزریق ژل در این ناحیه از صورت نسبت به قسمت‌های دیگر بدن این قدر زیاد است. در وهله اول به نظر می‌رسد که این بدان دلیل است که تنش مکانیکی مستقیم کمتری در این ناحیه مثلاً در مقایسه با اطراف دهان (که طول آن از هر طرف کوتاه‌تر است) بر ژل وارد می‌شود اما مسئله کمی فراتر از یک مسئله مکانیکی ساده است. افزایش دوام نتایج ناشی از تزریق ژل‌های پوستی در این قسمت به دلیل افزایش فعالیت سلول‌های بنیادی در این قسمت از صورت است.

تزریق ژل تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود و به همین دلیل کاملاً بدون درد است. پس از بیحسی هیچگونه آسیبی وارد نمی‌شود. درمان این قسمت از صورت به دلیل شکننده‌تر بودن آن نسبت به قسمت‌های دیگر کمی خسته‌کننده‌تر است. پزشکان از عوامل ضد کبودی استفاده می‌کنند که در عکس‌های گرفته شده پس از انجام عمل به صورت رنگ‌پریدگی جزئی دیده شود. این کاملاً موقتی است اما احتمال بروز تورم و کبودی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد (که در غیر این صورت باعث بروز مشکلات بزرگی در این قسمت از صورت می‌شد). برخی کبودی‌های موقتی جزئی یا نقاط متورم ممکن است در برخی موارد دیده شود که می‌توان آنها را به کمک آرایش استتار کرد.

نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد گودی و تیرگی دور چشم‌ها چیست؟


رعایت برخی آر نکات می‌تواند از تیرگی اطراف چشم و کبودی زیر چشم جلوگیری کند. این نکات عبارتند از:

 • به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید
 • از مالیدن زیاد چشم‌ها خودداری کنید زیرا باعث آسیب‌دیدگی عروق خونی شده و رنگ پوست زیر چشم تیره‌تر می‌شود
 • قبل از خوابیدن آرایش خود را پاک کنید زیرا ممکن است باعث تحریک چشم‌های شما شود
 • کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید.
 • در روز مقدار زیادی آب بنوشید تا از احتباس آب در بدن که می‌تواند مشکل‌آفرین شود جلوگیری کنید
 • برای جلوگیری از پف کردن زیر چشم‌ها به دلیل انباشته شدن مایعت در زیر پلک‌ها، در هنگام خواب سر خود را با استفاده از دو بالش بالاتر ببرید.
 • به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید و غذاهای سرشار از ویتامین آ، ث و ای میل کنید
 • استعمال دخانیات را ترک کرده و مصرف الکل و کافئین را محدود کنید، سیگار کشیدن به سلول‌های پوست آسیب وارد می‌کند و الکل و کافئین باعث کم‌آبی شده که در نهایت منجر به تیره‌تر شدن پوست اطراف چشم شما می‌شود.

آیا گودی زیر چشم ارثی است؟


گودی زیر چشم ممکن است به دلایل متعددی از جمله سوءتغذیه، خستگی یا آلرژی ایجاد شود اما شایع‌ترین دلیل گودی زیر چشم، عوامل وارثتی است. غالباً ژن‌ها از والدین به کودکان منتقل شده و باعث ایجاد این عارضه در بسیاری از افراد می‌شود.

آیا دارو یا درمانی برای این عارضه وجود دارد؟


مکمل‌های ویتامین ث برای کاهش چین و چروک‌ها و پف زیر چشم مؤثر هستند. ویتامین به تولید کلاژن که خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد و ظاهر چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد کمک می‌کند. درمان این عارضه باید بر اساس عواملی که باعث ایجاد آن شده‌اند انجام شود. اگر گودی زیر چشم به دلیل مشکلات آلرژیک ایجاد شده باشد باید داروهای ضد آلرژی مصرف شود. اگر عوامل وراثتی باعث گودی زیر چشم‌ها شده باشد باید درمان‌هایی مانند تزریق زل در زیر چشم مورد توجه و ملاحظه قرار گیرد تا حجم زیر چشم افزایش یافته و ظاهر گونه‌ها متحول شود. باید قبل از تجویز دارو یا انجام اقدامات درمانی با پزشک مشورت کنید.

چقدر طول می‌کشد تا تیرگی اطراف چشم‌ها برطرف شوند؟


ماهیت تیرگی اطراف چشم، مدت زمان مورد نیاز برای کاهش آنها را مشخص می‌کند. اگر این گودی زیر چشم به دلیل خستگی و کم‌خوابی ایجاد شده باشد، خواب کافی می‌تواند این مشکل را ظرف مدت چند هفته برطرف کند. برای تیرگی‌های مقاوم اطراف چشم، درمان‌های مستمر و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی باعث بهبود این وضعیت می‌شود.

روش‌های درست مراقبت از چشم چیست؟


آب‌رسانی و تأمین درست رطوبت یک روش مناسب برای مراقبت و تأمین سلامت اطراف چشم است و باید همیشه به عنوان بخشی از برنامه مراقبتی از چشم‌ها مورد توجه قرار گیرد. با این که در محصولات مرطوب کننده SPF وجود دارد اما بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده کنید به خصوص به این دلیل که پوست اطراف چشم‌ها در مقایسه با پوست نقاط دیگر صورت دو برابر حساس‌تر است. نمی‌توان از آرایش چشم‌ها چشم‌پوشی کرد اما اگر مواد آرایشی به درستی پاک نشوند، بیشتر از این که خوب باشند باعث آسیب به پوست می‌شوند. بیشتر پاک‌کننده‌های آرایشی برای این قسمت از صورت بسیار تهاجمی هستند و ممکن است باعث سوزش و خشکی شوند. به جای مواد شیمیایی از روغن بچه یا روغن زیتون استفاده کنید زیرا برای پاک کردن آرایش چشم‌ها ملایم‌تر (و مغذی‌تر) هستند. در نهایت و مهم‌تر از همه، خواب کافی (از لحاظ کیفیت خواب و نه فقط مدت خواب)، آب‌رسانی و تنظیم نمک در رژیم غذایی نیز آر نکات کلیدی در کاهش ظاهر چین و چروک‌ها و گودی زیر چشم هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *