لیزر راهی نوین و شگفت انگیز برای جوانسازی و زیبا نمودن پوست صورت

لیزر-جوانسازی-پوست

لیزرجوانسازی پوست نوعی روش درمانی است که جهت کاهش چین و چروک و مشکلات پوستی ازقبیل لک و زخم‌های آکنه بکار می‌رود. در این روش تابش پرتوهای کوتاه و پرقدرت نور به پوست آسیب دیده موجب می‌شود لک و آکنه‌ها به صورت لایه به لایه از پوست برطرف ‌شوند. این تکنیک رایج به لارابراسیون، پیلینگ با لیزر و تبخیر لیزری معروف است

لیزرتراپی یکی از مهیج‌ترین و موفق‌ترین تکنیک‌های لایه‌برداری و جوانسازی پوست است. امروزه با کمک تکنولوژی لیزر پیشرفته امکان دستیابی به نتایج عالی و پایدار بسیار زیاد است. در روش جوانسازی پوست با لیزر، خطر و دوره نقاهت طولانی لیزرهای قدیمی و کاملا سایشی یا روش‌های جراحی تهاجمی وجود ندارد.

از مزایای لیزرجوانسازی پوست می‌توان به بهبود بافت و خاصیت ارتجاعی پوست، کاهش چین و چروک و اسکارهای آکنه و  سلامت و درخشش پوست اشاره نمود.

برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای لیزر جوانسازی پوست


مزایای-لیزر

یکی از مهمترین مزایای جوانسازی پوست با لیزر توانایی این تکنیک در درمان بسیاری از مشکلات پوستی است. اسکارهای آکنه می‌توانند سال‌ها روی پوست بمانند و خود آکنه نیز بعد از سال‌ها مخفی ماندن می‌تواند دوباره روی پوست ظاهر شود. محصولات موضعی مراقبت از پوست شاید به طور موقت آکنه‌ها را برطرف نمایند اما درمان با لیزر تاثیر چشمگیری در بازسازی ظاهر پوست خواهد داشت. استفاده از سرم‌ها و کرم‌های ضدپیری ممکن است مفید باشند اما خیلی قوی و موثر نیستند.
با افزایش سن، تولید کلاژن کمتر می‌شود. کلاژن ماده‌ای است که موجب صاف شدن و رفع چروک‌های پوستی می‌شود. درمان لیزر برای جوانسازی پوست می‌تواند خطوط پوست را پر کرده و کلاژن و الاستین جدید را به روش طبیعی تولید نماید.
بسیاری از بیماران با شنیدن این خبر که لیزر جوانسازی پوست یک روش کاملا سرپایی است بسیار خوشحال می‌شوند. بنابراین در این ورش نیازی به بستری شدن نیست و در مطب پزشک به راحتی قابل اجرا است.

لیزرجوانسازی پوست چگونه عمل می‌کند؟


چگونگی-لیزر

انرژی حاصل از لیزر جهت درمان پوست آسیب دیده و همچنین کلاژن پیر در لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. تاثیر این روش درمانی به 2 صورت است: اول این‌که، بیمار خیلی زود شاهد بهبود بافت پوستی در سطح پوست خود خواهد شد. با التیام پوست، ناحیه تحت درمان با رشد سلول‌های پوستی جدید و تازه، جوان شده و این امر درنهایت منجربه صاف شدن و درخشندگی پوست می‌شود.
دوم این‌که، انرژی لیزر با تحریک مکانیسم التیام طبیعی بدن و تشویق بدن به تولید کلاژن و الاستین جدید در ماه‌های آتی به بهبود پوست کمک می‌کند. کلاژن و الاستین که به وفور در پوست سالم و جوان یافت می‌شود موجب استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

2 نوع لیزر جوانسازی پوست


کربن دی اکسید (CO2) و ابریوم، 2 نوع رایج لیزر برای جوانسازی پوست هستند. هر کدام از لیزرها قادر است سلول‌های آسیب دیده در سطح پوست را تبخیر کند.

کربن دی اکسید

این نوع لیزر سال‌ها است که جهت درمان مشکلات پوستی مختلف نظیر چین و چروک، اسکارها، زگیل، غدد چربی بزرگ شده روی بینی و بیماری‌های پوستی دیگر کاربرد دارد. لیزر فرکشنال جدیدترین نسخه لیزر کربن دی اکسید است. در این روش از انرژی بسیار کوتاه پالس دار(موسوم به اولتراپالس) یا پرتوهای نور مداوم استفاده می‌شود که در یک الگوی اسکن کننده با حداقل آسیب ناشی از گرمای لیزر به حذف لایه‌های نازک پوست می‌پردازد. دوره بهبود این نوع درمان معمولا 2 هفته به طول می‌انجامد.

لیزر جوانسازی اربیوم

این نوع لیزر جهت رفع خطوط سطحی و چروک‌های نسبتا عمیق در صورت، دست‌ها، گردن و قفسه سینه بکار می‌رود. سوختگی بسیار خفیف و جزئی بافت اطراف یکی از مزایای این نوع درمان است. عوارض جانبی نظیر تورم، کبودی و سرخی پوست در لیزر اربیوم کمتر است و به همین دلیل دوره بهبود این روش درمانی درمقایسه با لیزر CO2 سریع‌تر می‌باشد. در برخی موارد ممکن است دوره بهبود 1 هفته باشد. بهتر است درخصوص طول دوره بهبود با پزشک مشاوره کرد.

چه کسی متقاضی مناسبی برای لیزرجوانسازی پوست است؟


متقاضیان-لیزر

افرادی که اطراف چشم‌ها، دهان یا پیشانی خطوط بسیار ریز و چروک دارند، اسکارهای ناشی از آکنه یا حتی لیفت صورت ناموفق داشتند متقاضی مناسبی برای جوانسازی پوست با لیزر هستند. داشتن آکنه‌های فعال یا پوست تیره نیز دلیل خوبی برای درمان پوست با لیزر است. درمان با لیزر معمولا برای ترک‌های پوستی توصیه نمی‌شود. بنابراین قبل از اقدام به درمان بهتر است درخصوص این‌که آیا این روش درمانی برای شما مناسب هست یا خیر با پزشک مشاوره نمایید.

مقدمات لیزر جوانسازی پوست

اولین گام مراجعه به یک متخصص جراح پلاستیک یا متخصص پوست و اطمینان از انتخاب درمان است. پزشکی را باید انتخاب نمود که تخصص و تجربه کافی در زمینه درمان پوست با لیزر را دارد. پزشک بعد از معاینه پوست، تهیه سوابق پزشکی بیمار، وضعیت سلامت فعلی و نتایج مطلوب بیمار نوع درمان مناسب با لیزر را تعیین خواهد کرد. در صورت ابتلا به تبخال یا تب تاول تبخالی در اطراف دهان با پزشک درمیان بگذرید. درمان با لیزر برای افرادی که درمعرض خطر هستند می‌تواند گزینه مناسبی برای انتخاب باشد.
درصورت مصمم بودن به درمان پوست با لیزر، طبق توصیه پزشک باید حداقل 10 روز قبل از درمان از مصرف داروها یا مکمل‌هایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن یا ویتامین E که ممکن است لخته شدن خون را تحت تاثیر قرار دهند خودداری نمود. از آن‌جایی که مصرف دخانیات روند بهبود را طولانی می‌کند به همین دلیل 2 هفته قبل و بعد از درمان استعمال دخانیات ممنوع است.
پزشک برای پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی ممکن است آنتی بیوتیک و اگر بیمار مستعد تبخال یا تب تاول تبخالی باشد داروهای ضدویروس را به بیمار تجویز نماید.

چه انتظاری می‌توان داشت؟


نتایج-لیزر

معمولا جوانسازی پوست با لیزر یک روش سرپایی است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. پزشک می‌تواند چین و چروک‌های اطراف چشم، دهان، پیشانی و یا کل صورت بیمار را درمان نماید. درمان نواحی کوچک اغلب با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. برخی مواقع ممکن است پزشک به بیمار داروهای آرامش‌بخش تجویز نماید. درمان کل صورت تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. درمان بخش‌هایی از صورت معمولا30 تا 45 دقیقه و درمان کل صورت تا 2 ساعت طول خواهد کشید.
بعد از اتمام درمان پزشک نواحی درمان شده را با باند می‌پوشاند. 24 ساعت بعد از درمان بیمار می‌تواند روزی 4 تا 5 بار نواحی درمان شده را پاکسازی کند. برای پیشگیری از شکل‌گیری دله در پوست باید از کرم‌هایی نظیر ژل پترولیوم استفاده نمود. این روش پوست را از دلمه بستن مراقبت می‌کند. به‌طور کل، ناحیه درمان شده بسته به مشکل پوستی اغلب ظرف 10 تا 21 روز التیام می‌یابد.
وجود تورم بعد از درمان کاملا طبیعی است. پزشک جهت کنترل تورم اطراف چشم‌ها ممکن است داروهای استروئید را به بیمار تجیز نماید. قرار دادن یک بالشت اضافی زیر سر و بالا نگهدشتن سر در حین خواب به کاهش تورم کمک خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که 24 تا 48 ساعت اولیه بعد از درمان قرار دادن کیسه یخ روی ناحیه درمان نیز به کاهش تورم کمک خواهد کرد.

نتایج این 2 نوع لیزر چیست؟


نتایج-لیزر2

لیزرهای کربن دی اکسید و اربیوم: لیزرهای یاگ در کاهش مشکلات پوستی بسیار موفق بوده و لیزرهای کربن دی اکسید در مقایسه با سایر سیستم‌های جوانسازی پوست صورت یک روش کاملا استاندارد و موثر می‌باشد. در بیمارانی که با لیزر CO2درمان می‌شوند می‌توان شاهد 50% بهبود بود. ازعوارض جابی درمان با لیزر کربن دی اکسید می‌توان به حساسیت به لمس بعد از درمان، سرخی پوست، تورم و اسکار اشاره نمود.
اربیوم: نتایج و عوارض جانبی ناشی از لیزرهای یاگ مشابه لیزر CO2است. این سیستم‌های لیزری تخریبی علی‌رغم عوارض و دوره بهبود طولانی مدت اگر به درستی انجام شوند می‌توانند با نتایج خوبی همراه باشند. لیزرهای غیرسایشی جدید، در نمونه سازی پوست استفاده می‌شوند. منظور از غیرتخریبی یعنی لیزر با خنک کردن پوست و بدون آسیب رساندن به سلول‌های سطحی پوست (اپیدرم) کلاژن پوستی را به تدریج گرم می‌کند.
درمان‌های متعددی برای صاف کردن پوست، رفع چین و چروک پوست ، اسکارهای آکنه و آسیب آفتاب سوختگی وجود دارد.

10 نکات مراقبتی بعد از جوانسازی پوست با لیزر


نکات-مراقبت

اگر تصمیم گرفتید درمان لایه‌بردای پوست و لیزر جوانسازی پوست را انجام دهید رعایت نکات بعد از درمان تاثیر چشمگیری در نتایج درمان خواهد داشت. یک بیمار بعد از ترک اتاق درمان نقش عمده‌ای در بهبود و نتایج حاصل از درمان ایفا خواهد کرد. رعایت نکات بعد از لیزرجوانسازی پوست در تسریع روند بهبود موثر خواهد بود.
چند نکته درخصوص بعد از درمان با لیزر و احساسی که به بیمار دست خواهد داد وجود دارد که بهتر است بدانیم. بلافاصله بعد از درمان، ممکن است سرخی پوست تا 48 ساعت افزایش یابد. این امر کاملا طبیعی است و باید در لیزرپوست انتظار چنین شرایطی را داشت. بیمار احساس می‌کند پوستش دچار آفتاب سوختگی شده و این حالت ممکن است تا 3 روز ادامه داشته و کاملا طبیعی است. احساس درد بعد از چند روز اول درمان غیرطبیعی است. پوست ممکن است بعد از لیزر دچار سفتی، خشکی و خارش شود.
شاید بعد از درمان بیمار بخواهد روال عادی زندگی خود را ادامه دهد اما برای کسب نتایج بهینه باید برخی نکات رعایت شود. بهتر است نکات مراقبتی بعد از درمان با لیزر که در بهبود پوست و دستیابی به نتایج بهینه موثر هستند را مطالعه نمود.
• قرارگرفتن درمعرض نورخورشید ممکن است موجب تغییر رنگدانه پوست شود.
• حتی درصورت ایستادن در سایه بهتر است از کرم‌های ضدآفتاب UVA و UVB با SPF حداقل 30 یا بیشتر استفاده نمود. درصورت قرارگرفتن در معرض نورخورشید بهتر است از کلاه‌ و عینک‌های محافظ یو وی استفاده نمود.
• مصرف داروی تیلنول درصورت احساس درد و ناراحتی
• سرخی و احتمال تورم در ناحیه درمان شده از مواردی است که ممکن است بعد از درمان با لیزر رخ دهد. خوشبختانه تورم بیشتر از 2 تا 3 روز طول نمی‌کشد. برای کاهش تورم بهتر است به مدت 48 ساعت بعد از درمان هنگام خوابیدن و درازکشیدن سر را بالا نگهداشت.
• زخم‌های باز را نباید دستکاری کرد. باید با دقت از پوست مراقبت نمود. تا التیام کامل پوست به هیچ عنوان نباید آن را دستکاری یا تحریک کرد.
• بهتر است از محصولات مراقبت از پوست تجویز شده استفاده نمود. بعد از درمان باید از ژل مخصوص و تجویز شده استفاده کرد و صورت را مداوم مرطوب نگهداشت. درصورت نیاز ، استفاده از لوسیون بعد از لیزرCU3 3 بار در روز الزامی است.
• رعایت صحیح بهداشت ضیروری است. بالشت را باید با یک روبالشتی تمیز پوشاند و 2 بار در روز صورت را با یک پاک کننده ملایم و آب شست. قبل از شستن صورت حتما باید دست‌های را تمیز شست. حتی الامکان موادی که باکتری تولید می‌کنند نظیر گوشی تلفن، روبالشتی و عینک آفتابی را را باید از صورت دور نمود.
• نباید تا بهبود کامل پوست از لوازم آرایش استفاده نمود.
• از ورزش، سونا، جکوزی و سایر فعالیت‌هایی که ممکن است موجب بالارفتن دمای بدن شود باید خودداری کرد.
• 3 تا 4 بار در طول روز و هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه باید صورت را با گازاستریل آغشته به سرکه و آب مقطر شسشتو داد. این روش عمدتا موجب پاکسازی عمیق پوست شده و به بهبود پوست بعد از درمان کمک شایانی خواهد کرد.

هزینه لیزر برای جوانسازی پوست


در عمل لیزر تعداد جلسات و نوع لیزر در تعیین هزینه نقش مهمی دارند .برای اطلاعات بیشتر با پزشک مربوطه راجع به هزینهها و سایر جزییات مشورت شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *