مراقبت های بعد از کاشت مو و اهمیت آن درموفقیت نتیجه ی پیوند مو

مراقبت‌های بعد از کاشت مو به دلیل این‌که به دوام و پایداری موهای پیوندشده، پیشگیری از هر نوع عفونت و عوارض جانبی کمک می‌کنند از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. مراقبت بعد از پیوند مو نکته بسیار مهمی است که باید حتما رعایت شود. مراقبت‌های صحیح کوتاه و بلند مدت بعد ازعمل پیوند موها این اطمینان را می‌دهد که بیمار در آینده با مشکلی روبرو نخواهد شد.

اکثر افراد عمل پیوند مو را در کلینیک‌هایی که از محل سکونت آن‌ها به دور است انجام می‌دهند. کنترل مراقبت‌های روزانه بعد از کاشت مو در کلینیک برای این قبیل افراد اغلب میسر نیست. چند روز بعد از عمل پیوند مو باید مراقبت‌های روزانه شروع شود.

برای بهرمندی از این خدمات و رزرو وقت با ما تماس حاصل فرمایید

مراقبت‌های پس از کاشت مو


روز جراحی

پس از اتمام عمل پیوند مو، سر بیمار باندپیچی شده و با کلاه مخصوص جراحی محافظت می‌شود.

بیمار باید تا 3 روز این کلاه را روی سر خود نگهدارد و تنها هنگام اسپری کردن (در پایین توضیح داده خواهد شد) می‌تواند از سر جدا کند. اما توصیه می‌شود که باند سر به مدت 5 روز روی سر بیمار باشد. بعد از جراحی، بطری اسپری حاوی محلول سالین طبیعی دراختیار بیمار قرار خواهد گرفت. بیمار بعد از جراحی باید ناحیه پیوندشده را با محلول سالین اسپری کند.

2 روز اول، هر 1 ساعت یکبار و سپس از روز سوم تا روز پنجم هر 2 ساعت یکبار باید ناحیه کاشت مو در سر اسپری شوند. در طول خواب نیازی به بیدارشدن و اسپری نیست.

بعد از اتمام اسپری محلول سالین می‌توان از آب استریل شده (بطری آب نوشیدنی) استفاده نمود. از آن‌جایی که روش اسپری کردن از تشکیل دلمه در پوست سر جلوگیری کرده و از طرفی گرافت‌ها را مرطوب نگه می‌دارد این مورد نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.

جزئیات ماساژ- روز عمل پیوند مو باید ماساژ را از ناحیه پیشانی آغاز نمود. توصیه می‌شود جهت پیشگیری از تورم پیشانی، به مدت 5 روز هنگام خواب سر را روی سطح صاف یا بالشت بسیار نازک قرار دهید. شدیدا تاکید شده که 4 روز اول بعد از عمل پیوند از شستن سر خودداری نمایید.

روز پنجم بعد از جراحی

ناحیه پیوند شده را می‌توان با آب خالی شستشو داد. برای این کار کافیست یک لیوان آب را به آرامی روی نواحی که عمل کاشت انجام نشده ریخت. بدین طریق آب خودش روی ناحیه درمان شده جاری خواهد شد. از طرفی می‌توانید جریان آب را با دست دیگر خود کنترل کنید تا آب با فشار کمتری به نواحی پیوند شده هدایت شود. برای خشک کردن موها از سشوار یا حوله استفاده نکنید، اجازه دهید موها به‌طور طبیعی خشک شوند.

روز هفتم

کف سر را می‌توان با آب و شامپو شستشو کرد. داخل یک ظرف، مقدار بسیار کمی (اندازه یک سکه کوچک) از شامپوی بچه را با آب حل کرده و به‌آرامی روی ناحیه پیوند شده سر بریزید. می‌توانید با دست دیگر خود جریان آب را کنترل کنید تا آب با فشار زیاد به نواحی کاشت شده سرازیر نشود. کف سر را خوب بشویید تا هیچ مایع شستشو باقی نماند. به هیچ عنوان نباید سر را زیر دوش آب شست. اجازه دهید موها به‌طور طبیعی خشک شوند و از حوله یا سشوار استفاده نکنید.

روز دهم

شستشوی سر و نواحی پیوند شده باید طبق دستورالعملی که توضیح دادیم انجام شوند. درصورت سکونت در شهر و نزدیکی کلینیک توصیه می‌شود جهت شستشو به کلینیک مراجعه نمایید. درصورتی که امکان رفتن به کلینیک را نداشتید می‌توانید در منزل و با رعایت نکاتی که ارائه می‌دهیم سر را شستشو دهید. ابتدا مقداری ژل آلوئه‌ورا را روی ناحیه کاشت شده سر بمالید، و اجازه دهید 10 دقیقه روی پوست کف سر بماند تا دلمه‌ها نرم شوند. سپس مقدار خیلی کم از شامپوی بچه را روی کف دست ریخته و با نوک انگشتان شامپو را با حرکت دست به جلو و عقب روی نواحی درمان شده بریزید. فراموش نکنید که به هیچ عنوان این نواحی را مالش یا خراش ندهید. خیلی آرام مقداری آب روی سر ریخته و کف سر را بشویید.

به مدت 2 بار در هفته می‌توان سر را با شامپو بچه یا شامپوی تجویز شده شستشو کرد. با هربار شستشو دلمه‌ها به آرامی از کف سر جدا خواهند شد. شدیدا توصیه شده از مالش یا خراش ناحیه کاشت شده خودداری نمایید.

پوشاندن ناحیه پیوند

به مدت 3 روز بعد از عمل پیوند باید همچنان سر را با کلاه جراحی پوشاند. از روز سوم به بعد می‌توان از کلاه‌های معمولی ( پولو- کریکیت و غیره) استفاده نمود. مطمئن باشید که کلاه معمولی با نواحی پیوند شده تماس نداشته یا فشار وارد نکند. برای پیشگیری از وارد شدن هرگونه فشار روی نواحی کاشت شده کلاه را باید از عقب به جلو روی سر قرار داد.

دستورالعمل‌های مخصوص نواحی اهداکننده


دستورالعمل خواب

باندپیچی ناحیه اهداکننده معمولا خوابیدن فرد را با مشکل مواجه می‌کند. در چنین شرایطی بهتر است به پشت دراز بکشید و یک بالشت نرم و نازکی را زیر گردن خود قرار دهید. به دلیل احتمال ترشح مایع قرمز رنگ از ناحیه اهداکننده توصیه می‌شود روی بالشت را با یک حوله تیره رنگ بپوشانید. این مایع قرمز رنگ خون نیست اما مایعی است که از ناحیه اهداشونده ترشح میشود. این شرایط کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

بلافاصله بعد از جراحی

ناحیه اهداکننده باید باندپیچی شود. روز سوم بعد از جراحی می‌توان باند را از روی سر جدا کرد. برای این‌که باند را به راحتی از سر جدا کنیم بهتر است ابتدا آن را مرطوب و سپس به آرامی از دورسر جدا کنیم. ممکن است مقداری مایعات از نواحی پیوندشده ترشح شوند. برای پاک کردن ترشحات بهتر است یک تکه گازاستریل در دست داشته باشید. بعد از درآوردن باند در روز سوم، کل نواحی اهداکننده را با لایه ضخیمی از پماد آنتی بیوتیک تجویز شده بپوشانید.

به مدت 5 روز و روزی 2 بار، اندازه یک سکه کوچک از پماد آنتی بیوتیک را با نوک انگشتان خود به آرامی روی سر بمالید. به‌دلیل وجود دلمه‌ها در سر ممکن است احساس خارش در نواحی اهداکننده داشته باشید. در چنین شرایطی با استفاده از یک تکه باند تمیز یا گازاستریلی که دراختیار دارید مقداری ژل آلوئه‌ورا را روی ناحیه اهداکننده مالیده و 10 دقیقه صبر کنید. برای کسب جزئیات بیشتر درخصوص کنترل “خارش” لطفا متنی را که در این قسمت ارائه شده مطالعه نمایید.

جراحی نواری fut


در جراحی کاشت مو با روش fut (لینک به کاشت fue)روز 7 تا 10 برای کشیدن بخیه‌ها باید به کلینیک مراجعه نمود.

دستورالعمل‌های کلی


داروها

بعد از جراحی، بیمار باید به مدت 5 تا 7 روز به منظور کاهش درد از داروهای مسکن ، برای کنترل عفونت از داروهای آنتی بیوتیک، 1بار در روز برای کاهش خارش قرص‌های ضدآلرژی و برای کمک به روند بهبود مولتی ویتامین‌ها را مصرف نماید. مصرف دوره کوتاه 5 روزه داروهای خوراکی استروئیدها معمولا روز سوم عمل پیوند و به‌منظور کاهش علائم التهاب توصیه می‌شوند. حدودا 2 هفته بعد از جراحی کاشت، درمان چرخه‌ای که شامل مصرف داروهای خوراکی و استعمال محلول‌های موضعی بر روی پوست سر می‌باشد شروع می‌شود. انتخاب گزینه درمان چرخه‌ای اختیاری است و پزشکان معمولا این نوع درمان را به مدت 3 تا 6 ماه به بیماران توصیه می‌کنند.

تورم

بعد از عمل کاشت مو ممکن است ناحیه پیشانی دچار تورم شود. این عارضه اغلب از خط مو شروع شده و ممکن است به قسمت پیشانی و حتی اطراف چشم‌ها کشیده شود. رعایت نکات و دستورالعمل‌هایی که در این قسمت معرفی می‌کنیم احتمال بروز تورم بعد از جراحی را کاهش خواهد داد: بعد از عمل پیوند به بیمار هدبند داده می‌شود که باید به مدت 5 روز استفاده نماید.

توصیه می‌شود بیمار به مت چند روز روی سطح صاف و بدون بالشت بخوابد. درصورت استفاده از بالشت به دلیل احتمال ترشح مایع زرد- قرمز رنگ از ناحیه اهداکننده بهتر است یک حوله را به بالشت نازک پیچیده و سپس زیر سر قرار داد. (همانطور که در بالا توضیح داده شد)

ناحیه پیشانی را با دو انگشت هر دودست ماساژ دهید. بهتر است ماساژ را از مرکز پیشانی شروع و به سمت طرفین پیشانی امتداد دهید. 5 روز اول باید ماساژ را هر 4 ساعت یکبار به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام داد. مهمتر از همه به منظور پیشگیری از تورم توصیه می‌شود سر را به سمت جلو خم نکنید. تورم که معمولا 3 تا 5 روز بعد از عمل کاشت اتفاق می‌افتد، در روز 6 تا 7 افزایش و روز 8 تا 9 به خودی خود کمتر می‌شود. لازم به ذکر است که تورم نیز یک شرایط کاملا طبیعی بوده و به خودی خود رفع می‌شود. برخی مواقع می‌توان کمپرس یخ را روی ناحیه متورم قرار داد. درصورت بروز تب، سرخی و درد مرتبط با تورم حتما به کلینیک ما مراجعه یا تماس بگیرید.

عفونت

برای پیشگیری از عفونت ممکن است برای یک دوره، داروهای خوراکی آنتی‌یوتیک به بیمار تجویز شود. درصورت ابتلا به هر نوع علائم عفونت نظیرنمایان شدن نقاط سفید اطراف مو یا احساس درد در ناحیه کاشت مو، تب، لرزش یا هر نوع ترشح از خطوط بخیه لطفا جهت درمان به کلینیک ما مراجعه یا تماس بگیرید. باید خاطر نشان کرد که وجود برخی از جوش‌ها در نواحی که پیوند مو انجام شده می‌تواند نشانه رویش موهای جدید باشد. این علائم معمولا ظرف چند روز برطرف شده و اغلب بدون درد و سرخ شدن پوست هستند. گاهی رویش موها به سمت داخل ممکن است به شکل کیست یا جوش نمایان شود. لطفا درصورت داشتن هرنوع علائم و مشکل با کلینیک ما در تماس باشید.

خارش

ممکن است بیمار بعد از جراحی پیوند مو، در نواحی اهداکننده و دریافت کننده کمی احساس خارش کند. این شرایط عمدتا ناشی از تشکیل دلمه یا دله در کف سر است. احساس خارش معمولا بعد از اولین شستشو در روز7 هفته برطرف می‌شود. ممکن است روزهای اول بعد از عمل پیوند به بیمار داروی آنتی‌آلرژی یا همان ضدآلرژی تجویز شود. اگر مصرف داروی ضدآلرژی تاثیری در کاهش خارش نداشتند برای تشکین خارش باید هفته اول ژل آلوئه‌ورا را روی ناحیه اهداکننده استعمال نمود. برای جلوگیری از آسیب گرافت‌ها توصیه می‌شود به‌هیچ عنوان پوست سر را خراش ندهید.

خونریزی

برخی مواقع ممکن است ناحیه اهداکننده یا دریافت کننده دچار خونریزی بسیار خفیفی شود. در چنین شرایطی توصیه می‌شود با یک باند روی ناحیه خونریزی را به مدت 10 دقیقه محکم فشار دهید. این روش می‌تواند موجب قطع خونریزی شود. درصورت ادامه داشتن خونریزی حتما با کلینیک ما تماس بگیرید.

از دست دادن گرافت‌ها

در هفته اول بعد از عمل، ممکن است برخی از پیوندها شل شوند. در چنین مواقعی نگران نباشید چراکه گاهی‌اوقات ممکن است مو از دلمه جدا شود اما پیاز مو همچنان در سر باقی باشد. این شرایط به معنای از دست دادن گرافت نیست. موی پیوند شده معمولا 2 تا 4 هفته بعد از جراحی ممکن است دچار ریزش شود.

بیمار 3 تا 4 ماه بعد از عمل پیوند مو می‌تواند شاهد رویش موهای جدید باشد. موهای جدید ممکن است نازک و ریز باشند. در ماه ششم حدود 40% از موها نمایان شده اما به‌طور کامل رشد نخواهند کرد. رشد کامل موها اغلب 12 تا 18 ماه طول می‌کشد. ممکن است بعد از جراحی، موهای طبیعی (اصلی) نیز دچار ریزش شوند. این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد اما اگر موهای طبیعی دچار ریزش شوند ظرف 3 تا 4 ماه دوباره رشد خواهند کرد. گاهی‌اوقات ناحیه دریافت کننده ممکن است بی‌حسی شده یا با احساس گزگز همراه باشد. خوشبختانه این حالت که ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها به طول انجامد بدون مداخله و به خودی خود برطرف می‌شود.

فعالیت جسمانی، ورزش و شنا

روز جراحی بیمار تحت تاثیر داروی آرامش‌بخش است به همین دلیل توصیه می‌شود از رانندگی یا انجام هر نوع فعالیتی که مستلزم دقت و توجه است خودداری نماید. روز بعد از عمل بیمار می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزمره عادی خود ادامه دهد اما ناگفته نماند که شاید بیمار به مدت 1 تا 2 روز بعد از عمل کاشت مو در ناحیه اهداکننده یا دریافت‌کننده احساس درد و ناراحتی خفیف داشته باشد. توصیه میکنیم در روش جراحی fue، بیمار در طی 10 روز اول از انجام ورزش خودداری نماید. بعد از 10 تا 14 روز بیمار می‌تواند فعالیت خود را با ورزش‌های سبک شروع کند.

در جراحی کاشت به روش نواری fut، تنها موردی که موجب نگرانی بیمار می‌شود گسترده شدن اسکار بخیه می‌باشد. به همین دلیل در این روش پیوند مو توصیه می‌شود به مدت 3 هفته بعد از جراحی بیمار از انجام فعالیت‌های بدنی شدید نظیر ژیمناستیک، شنا، دوچرخه‌سواری، تنیس، گلف، وزنه برداری سنگین وپیاده‌روی بر روی تپه اجتناب نماید. در جراحی کاشت موی نواری، از ایجاد هرگونه کشش در ناحیه اسکار باید خودداری نمود. درصورت بازگشت به فعالیت‌های بدنی باید ابتدا با فعالیت و ورزش‌های سبک شروع کرده و به‌تدریج سطح فعالیت را به شیوه قبل بازگرداند. در 14 روز اول باید از شناکردن در استخرهای حاوی کلر اجتناب کرد چراکه موادشیمایی ممکن است به گرافت‌ها آسیب برساند. اما از روز پنجم به بعد شنا کردن در دریا مانعی ندارد. شیرجه زدن ممنوع است. بعد از روز چهاردهم بیمار می‌تواند به استخرشنا برود، از لوسیون آفتاب روی پوست سر استفاده کند و درصورت نیاز کلاه شنا به سر کند. شدیدا توصیه شده 10 تا 14 روز بعد از درمان گرافت‌ها را از فشار یا هرنوع آسیبی مصون نگهداشت. بهتر است به مدت 5 روز بعد از عمل پیوند مو از فعالیت جنسی خودداری کرد.

رژیم غذایی

برای کمک به روند بهبود و همچنین رشد گرافت‌ها دستور رژیم‌غذایی در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. توصیه شده بلافاصله بعد از کاشت مو، آب کافی و غذاهای سرشار از پروتئین مصرف نمود.

قرارگرفتن درمعرض نورخورشید

همیشه تاکید شده از روز سوم بعد از پیوند مو، از کلاه آفتاب‌گیر استفاده شود. اگر قبل از روز 21 درمعرض نور خورشید بودید بهتر است در زیر چتر نشسته و برای مدت طولانی در زیر نور مستقیم خورشید نباشید.

لوازم آرایش مو

بعد از 4 هفته و به محض ریزش موهای ناحیه اهداکننده می‌توان موها را رنگ کرد. معمولا توصیه می‌شود برای رنگ کردن ناحیه دریافت‌کننده 3 تا 4 ماه صبر کنیم. از طرفی تاکید شده 3 تا 4 هفته بعد از کاشت مو از سشوار و تا 1 سال از هیچ اسپری موی استفاده نکنید.

کوتاهی مو

3 هفته بعد از جراحی می‌توان موها را کوتاه کرد.

روغن مو


بعد از جراحی استعمال روغن تحریک‌کننده مو، روغن کرچک یا هر نوع روغن دیگر بر روی پوست کف سر را توصیه نمی‌کنیم. در درمان‌های دوره‌ای معمولا لوسیون‌ یا سرم‌های مخصوص حالت‌دهنده مو به بیمار تجویز می‌شود و نیازی به استعمال لوسیون، شامپو و حالت‌دهنده‌های دیگر نیست. اگر بیمار بعد از کاشت مو، تمایل به استفاده از روغن مو داشته باشد می‌تواند بعد از هفته دوازدهم فقط از روغن‌های نارگیل، بادام و زیتون استفاده کند.

دستورالعمل‌های ویژه برای بیمارانی که با روش نواری fut جراحی نمودند


  • روز جراحی (روز صفر): ممکن است بیمار در بخیه‌های نواحی اهداکننده کمی احساس درد کرده و شاهد دلمه روی بخیه‌ها باشد. شاید به دلیل ترشح مایع زرد-قرمز رنگ از خطوط بخیه‌ها شستشوی ناحیه بخیه مشکل باشد. این شرایط کاملا طبیعی است. در این مواقع می‌توان با تکه‌های گازاستریل ترشحات را خشک کرد. توصیه شده هنگام خواب زیر ناحیه اهداکننده یک حوله قرار دهید.
  • درصورت خونریزی نگران نباشید. با یک گازاستریل تمیز به مدت چند دقیقه ناحیه خونریزی را محکم فشار دهید. این کار موجب قطع خونریزی می‌شود اما اگر خونریزی همچنان ادامه داشت حتما با کلینیک تماس بگیرید.
  • بخیه‌ها باید 7 تا 10 روز بعد از عمل پیوند مو کشیده شوند. برای کشیدن بخیه باید به کلینیک مراجعه کرد. بعد از کشیدن بخیه‌ها، بیمار باید از پماد آنتی‌بیوتیکی که روز 5 به او تجویز شده روی بخیه استعمال نماید.
  • نکته: ممکن است بخیه‌ها از نوع جذبی باشند. در اینصورت ظرف 3 تا 4 ماه بعد از جراحی جذب پوست خواهند شد. شاید درابتدا کمی برجسته باشند اما به مرور زمان به حالت اولیه برمی‌گردند.

دستورالعمل‌های ویژه برای بیمارانی که کاشت به روش طبیعی انجام دادند (BHT)


درصورت استخراج مو از بدن ناحیه استخراج شونده باید باندپیچی شود. روز بعد بیمار می‌تواند باند را باز کرده و حمام برود. در حین استحمام نباید ناحیه استخراج را محکم فشار یا مالش دهد.

بعد از حمام باید با انگشت یک لایه نازک از پمادهای آنتی‌بیوتیک تجویزشده روی ناحیه اهدا استفاده نمود. پماد باید در شب نیز استعمال شود. به مدت 7 روز باید همچنان روزی 2 بار از پمادهای آنتی‌بیوتیک استفاده کرد. بعد از التیام کامل که معمولا 10 تا 14 روز طول می‌کشد می‌توان موهای این ناحیه را کوتاه یا اصلاح کرد. درصورت استخراج موها از ناحیه ریش، 8 تا 10 روز بعد از جراحی می‌توان موهای ریش را کوتاه یا با تیغ اصلاح کرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *